Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a 19 maja z oficjalną wizytą we Włoszech w Piedimonte San Germano. Delegacja uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach państwowych związanych z kolejną rocznicą bitwy o Monte Casino i Piedimonte.

Samorządowcy zostali zaproszeni na uroczystości przez Burmistrza Piedimonte San Germano Gioacchino Ferdinandiego oraz Wójta Gminy Ceków-Kolonia Mariusza Chojnackiego. Władzom samorządowym towarzyszyły delegacje złożone z grup rekonstrukcji historycznych, mieszkańców oraz miłośników historii. Do Włoch pojechali: Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej UMWW Anna Markiewicz, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, Wójt Gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki i Wójt Gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny.

Warto nadmienić, że pierwsze kontakty pomiędzy włoską gminą, a Gminą Ceków-Kolonia miały miejsce już w 2019 roku. Zostały zainicjowane przez polską stronę, w celu upamiętnienia mieszkańców Gminy Ceków-Kolonia, którzy zginęli walcząc o Piedimonte i inne włoskie miasta. Współpraca zakończyła się podpisaniem w 2021 roku oficjalnego porozumienia.  

Delegacja wielkopolskich samorządowców uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach rocznicowych organizowanych przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino Annę Marię Anders. Uroczystości odbywały się na Wzgórzu Wolności przed Pomnikiem 6. Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich, pod pomnikiem żołnierzy włoskich z Piedimonte oraz pod pomnikiem Generała Andersa, który 18 maja 1944 roku wraz z żołnierzami 2. Korpusu Polskiego zatknął biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru Monte Cassino. Tegoroczne obchody zbiegły się także ze 130. rocznicą urodzin gen. Andersa.

Punktem kulminacyjnym obchodów były centralne uroczystości z okazji 78. Rocznicy bitwy o Monte Cassino. Ich najważniejszym elementem była msza święta koncelebrowana przez Biskupa Polowego Wiesława Lachowicza, która odbyła się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino. Później wygłoszono oficjalne przemówienia, wręczano odznaczenia i złożono kwiaty. W oficjalnych wystąpieniach wielokrotnie podkreślano ponadczasowość przesłania walk o klasztorne wzgórze w kontekście obecnych, tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Delegacja samorządowców po ceremonii składania kwiatów zapalił znicze na grobach bohaterów Ziemi Kaliskiej, Wielkopolski i innych poległych.

Bitwa o Monte Cassino to jednak z najbardziej zaciętych i krwawych bite II wojny światowej. Toczyła się pomiędzy wojskami alianckimi a Niemcami w 1944 roku w rejonie klasztoru Monte Cassino. Bitwa  rozsławiła na całym świecie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonych przez gen. broni Władysława Andersa.

Podczas wizyty, samorządowcy mieli także możliwość porozmawiania ze stroną włoską o dalszej współpracy.

– Podczas wizyty przeprowadziliśmy rozmowy robocze w Instytucie Polskim w Rzymie. Poruszyliśmy temat ekspozycji wystawy haftów i koronek Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i promocji naszego województwa. Przyszłe wydarzenia, połączone zostaną z uczczeniem pamięci Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie i promocją albumu Ziemi Kaliskiej, o czym mieliśmy okazję porozmawiać z Chargé d’affaires Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Watykanie – tłumaczy Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»