Upamiętniono Karola Malaperta
Ten flamandzki jezuita i astronom mieszkał w naszym mieście zaledwie kilka lat, a jego kreatywność sprawiła, że w XVII wieku Kalisz uchodził za jeden z ważniejszych ośrodków astronomicznych w Europie.
W 1613 roku w wieży kościoła pod wezwaniem Świętych Wojciecha i Stanisława BIskupa, (kościoła garnizonowego) powstało pierwsze na ziemiach polskich obserwatorium astronomiczne. W lunety wyposażył je Karol Malapert, który ze swoimi uczniami jako pierwsi w Polsce badali tu plamy słoneczne. Na tablicę upamiętniającą ten przełomowy czas dla polskiej astronomii, wmurowaną w chodnik, każdy może dziś natrafić przechodząc obok świątyni.
Wczorajszej uroczystości odsłonięcia towarzyszył koncert „Conventus Quatuor”, w ramach XIV Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski. Tytuł projektu muzycznego wywodzi się z łaciny i oznacza „Spotkanie Czterech”. W tym przypadku było to spotkanie 4 krajów, 4 autorów i 4 zespołów, specjalizujących się w interpretacji muzyki dawnej: Arte dei Suonatori (Polska), Solamente Naturali (Słowacja), Kulturní Morava (Czechy), Sonatores Pannoniae (Węgry). Melomani mogli posłuchać utworów kompozytorów zapomnianych i nieznanych poza granicami swych krajów, takich jak: Anton Zimmermann (Słowacja), Antonin Rejcha (Czechy), Franciszek Lessel (Polska) i Alajos Czibulka (Węgry).
Źródło: Urząd Miasta Kalisza; Fot. Arek Szymański