Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza – wręczono najważniejsze miejskie odznaczenia

W piątek, 25 października, w auli im. prof. Jerzego Rubińskiego na WP-A UAM odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza, podczas której wręczono najważniejsze miejskie wyróżnienia. Wydarzenie, które zazwyczaj ma miejsce w czerwcu podczas Święta Miasta Kalisza, zostało w tym roku wyjątkowo przesunięte na jesień ze względu na wybory samorządowe.

Zaproszonych gości powitali Prezydent Krystian Kinastowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Sławomir Lasiecki. W swoim przemówieniu Prezydent podsumował mijającą kadencję samorządu, podkreślając skuteczność realizowanych inwestycji i odbudowę zaufania mieszkańców do władz miasta:

Pokazaliśmy, że potrafimy działać skutecznie, mądrze i z myślą o dobru mieszkańców. Jestem przekonany, że modelowo przeprowadzona rewitalizacja była kluczowa w odzyskaniu przez Ratusz i Radę Miasta Kalisza zaufania mieszkańców dla naszych działań.

Razem z Wami zbudowaliśmy silną markę naszego miasta. Miasta z wielowiekową, bogatą historią, ale jednocześnie miasta innowacyjnego, stale rozwijającego się, o nowoczesnym duchu. Miasta będącego świetnym miejscem do życia, bo mającego wiele terenów zielonych, bardzo szeroką ofertę kulturalną, rekreacyjną i rozrywkową oraz szkoły na bardzo dobrym poziomie, w tym pełnoprawny uniwersytet, który kształci już przyszłych prawników i lekarzy. Jednocześnie nie mamy wielokilometrowych korków i męczącego zgiełku wielkich aglomeracji.

Przewodniczący Rady Miasta, Sławomir Lasiecki, również podkreślił znaczenie rozwoju miasta:

Nie ukrywam, że dzisiejsza sesja Rady Miasta Kalisza budzi we mnie różnorodne emocje. Wśród nich wygrywa oczywiście duma i radość, że po raz pierwszy mam zaszczyt uroczyście powitać wszystkich obecnych osobiście oraz oglądających z daleka. Mam nadzieję, że podzielacie Państwo mój zachwyt nie tylko wobec chwili obecnej, ale przede wszystkim wobec otaczającej nas rzeczywistości, bowiem nasze miasto pięknieje. Codziennie coraz bardziej wykorzystuje swój potencjał. Pragnę Państwa zapewnić, iż na tym nie poprzestaniemy.

Odznaczeni Odznaką Honorową Miasta Kalisza

Podczas uroczystości wręczono Odznaki Honorowe Miasta Kalisza. Otrzymali je:

Janusz Kokot – malarz, rysownik, pisarz, nauczyciel
Absolwent Instytutu Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Przez rok uczył wychowania plastycznego w Szkole Podstawowej Nr 7 w Kaliszu, później pracował przez krótki czas w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”. Uprawia malarstwo i rysunek. Jego inspiracją zawsze byli wielcy mistrzowie, jak Rembrandt czy Goya, choć w jego późniejszych pracach można zauważyć również ukłon w kierunku abstrakcji. W 2021 roku zadebiutował literacko, wydając „Afrobiografię”, w której opisuje czas poświęcony działalności misyjnej w Ugandzie. Zrealizował 20 wystaw indywidualnych, jego prace można też było podziwiać w dziesiątkach wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Cyprian Kościelniak – plakacista, grafik, ilustrator, rysownik
Uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego, gdzie przez kilka lat był asystentem. Zawodowo aktywny od 1973 r. jako grafik prasowy, ilustrator książek, projektant plakatów, czołówek filmowych, scenograf telewizyjny, dokumentalista i fotograf rzeczywistości wizualnej PRL. Zrealizował projekty graficzne czołówek oraz plakatów do polskich filmów fabularnych i telewizyjnych. Jest twórcą m.in. „leadera” Zespołu Filmowego X oraz czołówek do „Ziemi obiecanej”, „Smugi cienia”, „Panien z wilka”, „Kartki z podróży”, „Seksmisji” czy „Jana Serce”. Jako ilustrator prasowy współpracuje z gazetami holenderskimi, niemieckimi i amerykańskimi oraz klientami komercyjnymi. Był także docentem w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Minerva w Groningen i Akademii Sztuk Pięknych w Utrechcie. Od roku 2009 zajmuje się również malarstwem. Wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Jego prace można było oglądać na wielu wystawach, także w Kaliszu.

Piotr Sieraszewski – trener, choreograf, wychowawca mistrzów świata w tańcu
Absolwent Technikum Drzewnego we Wrocławiu, gdzie uzyskał tytuł technologa meblarstwa. W wyuczonym zawodzie pracował do 2005 r. W międzyczasie rozbudziła się w nim pasja do tańca. Początkowo zastępował żonę Aurelię, prowadząc zajęcia taneczne z dziećmi. Stale doskonalił swoje umiejętności i kwalifikacje na tym polu. W 1989 r. utworzył formację taneczną „Flick”, która należała do najlepszych w Polsce. W 2006 r. Piotr Sieraszewski otworzył własną szkołę tańca „Sieraszewski Dance Studio”, w której kontynuował działalność zespołu. Sam przez dwa lata brał udział w turniejach tanecznych, osiągając klasę D. Piotr Sieraszewski jest dyplomowanym nauczycielem Londyńskiej Królewskiej Akademii Tańca i sędzią Polskiego Związku Tańca Freestyle. Jego wychowankowie od lat aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Kalisza, uświetniając występami lokalne przedsięwzięcia i uroczystości. On sam wielokrotnie wyróżniany za dokonania artystyczne.

Lech Wierzbowski – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy
Na początku swojej kariery aktorskiej występował w Teatrze Muzycznym w Gdyni, następnie w latach w Teatrze Syrena w Warszawie. Od 1986 roku związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Stał się jednym z jego filarów i zdecydowanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów. W Kaliszu wcielił się już w ponad 100 ról, tworząc mnóstwo niezapomnianych kreacji. Podczas trwającej ponad pół wieku pracy artystycznej dał się poznać nie tylko jako aktor teatralny. Grywał w filmach i serialach, ma też w dorobku rolę dubbingową w „Gwiezdnych Wojnach”. Charakterystyczny głos Lecha Wierzbowskiego kaliszanie słyszą każdego dnia w przestrzeni swojego miasta. Nagranie z jego interpretacją wiersza „Rodzinnemu miastu” Adama Asnyka odtwarza ławka multimedialna na plantach. Głos Lecha Wierzbowskiego informuje także pasażerów autobusów Kaliskich Linii Autobusowych o zbliżających się przystankach. Za swoją pracę artystyczną Lech Wierzbowski był wielokrotnie nagradzany.

Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej – które rekonstruuje dorobek kulturalny średniowiecza
Stowarzyszenie zostało założone w 2000 roku. Odtwarzane przez nie okresy historyczne zawierają się w dwóch drużynach: Księstwie Kaliskim, zajmującym się rekonstrukcją życia kaliszan w XIII w. (grupa działa w Kaliszu) oraz Poczcie Wierzbięty herbu Łodzia odnoszącym się do rekonstrukcji pocztu rycerza Wierzbięty Krotoskiego. Członkowie Bractwa wielokrotnie reprezentowali Kalisz  w wydarzeniach międzynarodowych i ogólnokrajowych. Współpracują z muzeami, kaliską Stacją Badawczą Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i innymi instytucjami naukowymi, a także z samorządami, realizując dzięki nim liczne projekty kulturalne. Bractwo brało także udział w zdjęciach do filmu Zdzisława Cozaca „Ukryte gniazdo dynastii”, poświęconemu kaliskiej genezie rodu Piastów. Stowarzyszenie swoją działalnością uczy także najmłodszych mieszkańców poszanowania historii.

Na podstawie uchwały nr LXXV/1082/2024 Rady Miasta Kalisza z 25 kwietnia 2024 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Kalisza przyznano także Nagrodę Miasta Kalisza. Trafiła ona do rąk Marty Goździelewskiej – komendantki Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Kaliszu. Marta Goździelewska to profesjonalna i oddana wolontariuszka, energicznie i efektywnie kierująca hufcem, mająca wymierne osiągnięcia w integracji dzieci i młodzieży wokół idei harcerstwa. Jej charyzma łączy młodych i starszych instruktorów, podkreślając ich rolę w kształtowaniu młodego społeczeństwa. Kierowany przez nią hufiec skupia 362 osoby. Organizuje letni i zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży, we współpracy z samorządem realizuje działania profilaktyczne, oferując dzieciom i młodzieży czas wolny z dala od używek czy komputerów. W czasie pandemii COVID-19 harcerze wspierali mieszkańców w codziennych obowiązkach oraz szyli maseczki. Uczestniczą także w licznych miejskich wydarzeniach, np. rozdając mieszkańcom flagi podczas Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jedną osobę uhonorowano także tytułem „Honorowy Przyjaciel Kalisza”. Zaszczyt ten przypadł Sylwii Baranowskiej, dyrektorce Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Wyróżniona pracuje z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Ze szkołą przy ulicy Budowlanych związana jest od 20 lat – najpierw jako nauczycielka, od 2018 jako dyrektorka. Prowadzi także kursy i zajęcia w ramach studiów podyplomowych w ośrodkach doskonalenia nauczycieli. Jest pomysłodawczynią i prowadzącą Grupę Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Przystań”. Aktualnie do grupy należy 480 rodzin osób niepełnosprawnych z terenu całego kraju. Poprzez swoją szeroką działalność wspiera edukację osób z niepełnosprawnościami, a także ich rodziny. Sylwia Baranowska wokół idei integracji z osobami z niepełnosprawnością potrafi skupić wiele środowisk. Jej działalność wykracza poza obowiązki dyrektorki szkoły. Organizuje grupy wsparcia, seanse filmowe, spotkania, które pozwalają lepiej zrozumieć świat osób ze specjalnymi potrzebami. Jest laureatką wielu konkursów jak Wielkopolski Nauczyciel Roku, Nauczyciel na Medal i Wolontariusz roku 2017.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze