Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Uroczyste nadanie imion żubrom w gołuchowskiej zagrodzie

Dziś w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt w Gołuchowie odbyło się uroczyste nadanie imion żubrom urodzonym w 2022 roku. W wydarzeniu uczestniczyli rodzice chrzestni krówki i byczka, którzy zwyciężyli w konkursie na imiona dla żubrów.

Jury pod przewodnictwem dyrektor Ewy Jedlikowskiej zadecydowało o nazwaniu krówki imieniem Powita, a byczka imieniem Potus. Pierwszą propozycję nadesłała Agnieszka Wróbel-Banach ze Śliwnik, drugą zaś Łukasz Szudera z Krotoszyna.

Ośrodek Kultury Leśnej poinformował, że od 446 osób wpłynęło aż 1630 nazw (818 dla krówki, 812 dla byczka). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 413 oryginalnych imion dla samca oraz 406 oryginalnych imion dla samicy, które nie były jeszcze wykorzystane przed hodowców.

Podczas uroczystości Tomasz Rakowski przybliżył zgromadzonym historię żubrów oraz gołuchowskiej zagrody, która funkcjonuje już od 45 lat. Powita jest sto ósmym żubrem w niej urodzonym.

Historia tego gatunku jest burzliwa, sto lat temu był na skraju wymarcia, ale dzięki współpracy międzynarodowej i ciężkiej pracy hodowców – udało się go przywrócić środowisku naturalnemu. W Polsce żyje dziś ponad 2400 żubrów, a w całej Europie jest ich około 9000.

Gołuchowskie stado aktualnie składa się z siedmiu żubrów. Najstarszy byk to Pogaj (2008) – ojciec tegorocznej Powity i Potusa, a także Poresta, który urodził się w zagrodzie w minionym roku. Poza nimi w zagrodzie żyją krowy Poincecja II (matka Powity) i Podusta (matka Potusa), a także krówka Potela, która przyjechała do Gołuchowa w październiku z Białowieży. W tym roku zagrodę opuściły: Pogajek i Powójka, które wyjechały a styczniu do ośrodka hodowlanego w Hiszpanii, a także Podborek, który pojechał w październiku do Białowieskiego Parku Narodowego.

W trakcie wydarzenia uruchomiono stoiska edukacyjne, w których uczniowie z klas I-VI mogli dowiedzieć się więcej na temat żubrów, a także wziąć udział w grach edukacyjnych. Wśród nich m.in. żubrowy quiz, krzyżówki oraz kolorowanki i puzzle z żubrami.

Ośrodek Kultury Leśnej współpracuje z innymi ośrodkami hodowlanymi oraz placówkami naukowymi w zakresie hodowli i ochrony żubrów. 5-6 października 2000 roku w Gołuchowie odbyło się seminarium „Hodowla żubrów w jednostkach Lasów Państwowych”, którego inicjatorem i organizatorem był właśnie Ośrodek Kultury Leśnej. Ogółem w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt do końca 2019 roku hodowano 116 żubrów, z tego 101 osobników urodziło się w Gołuchowie. Obecnie oprócz żubrów w pokazowej zagrodzie można oglądać koniki polskie, daniele i dziki. Koniki polskie do Gołuchowa zostały przywiezione z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Hodowla dzikich zwierząt w zagrodzie stanowi nawiązanie do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze