Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Utraciłeś swoje dokumenty? Musisz to wiedzieć!

Każdego dnia przestępcy podejmują próby użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe. Dlatego ważne jest, by zagubione lub skradzione dokumenty jak najszybciej zastrzec w banku.

Do najważniejszych dokumentów wykorzystywanych do poświadczania tożsamości zalicza się: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczkę żeglarską, książeczkę wojskową, kartę pobytu. Zastrzegać należy także karty płatnicze oraz dowody rejestracyjne.

Zastrzegać utracone dokumenty powinniśmy wszyscy – niezależnie od tego, czy jesteśmy już klientami jakiegoś banku, czy też nigdy z usług bankowych nie korzystaliśmy. Nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.

Karty płatnicze można zastrzegać przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu pod numerem telefonu (+48) 828 828 828. Numer jest dostępny z każdego miejsca na świecie, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych.

Zastrzeżenia można dokonać w systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.
1. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
2. Kolejnym krokiem jest powiadomienie policji – jeśli dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Więcej informacji w załączonym informatorze oraz na stronie https://zastrzegam.pl.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze