Uwaga na podejrzane banknoty

Z początkiem roku do Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wpłynęły liczne zgłoszenia w sprawie fałszywych banknotów. Najczęściej spotykanymi falsyfikatami są banknoty o nominałach 20, 50 i 100 zł .

Od początku roku wszczęto 24 postępowania sądowe o podrobionych banknotach.  Zostały one dopuszczone do obrotu w różnych placówkach handlowych na terenie miasta.  Większość spraw dotyczy banknotu 100 zł o nr JD 1712184. Falsyfikaty ujawnili pracownicy sortowni, którzy otrzymywali wpłaty zamknięte od firm. Narodowy Bank Polski dokonuje ekspertyzy banknotów i jako jedyny uprawniony do tego organ dogłębnie sprawdza ich autentyczność. 

Apelujemy do wszystkich, a w szczególności sprzedawców, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty. W przypadku ujawnienia podejrzanego banknotu, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji.” – mówi asp.  Anna Jaworska-Wojnicz

Warto wspomnieć, że na cechy odróżniające banknoty prawdziwe od falsyfikatów wpływają: brak znaków wodnych, brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV, brak zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie, brak wypukłych zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku, które są wyczuwalne podczas dotyku.

KMP w Kaliszu informuje, że szybka interwencja i przekazywanie informacji może znacząco pomóc w identyfikowaniu i zatrzymaniu przestępców rozpowszechniających fałszywe banknoty.


Źródło: KMP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter