V Festiwal Polskiego Radia Chopin w Antoninie
W roku 2024, roku kilku ważnych i okrągłych rocznic będzie w Antoninie wiele okazji do hucznego świętowania. Jedną z rocznic kluczowych jest 200-lecie oddania do użytku Pałacu Myśliwskiego, zaprojektowanego na zlecenie Antoniego Radziwiłła przez czołowego architekta romantycznej Europy, Friedricha Schinkla.
Budowany w latach 1822–1824 Pałac, co warto podkreślić, jest jedynym zachowanym na ziemiach polskich obiektem architektonicznym, w którym przebywał Fryderyk Chopin, spędzając tam prawie 2 tygodnie życia – Pałac Myśliwski nie zmienił swojego kształtu przez dwa wieki. Wszystkie inne obiekty – mieszkania warszawskie Chopinów, Pałac Namiestnikowski, dworki w Żelazowej Woli, Szafarni czy Dusznikach Zdroju, zostały w toku toczących się wojen zniszczone, a w trakcie procesów rekonstrukcji – uległy gruntownej przebudowie. To dlatego właśnie w Pałacu w Antoninie od pięciu lat organizowane są przez Polskie Radio Chopin festiwale pianistyczno-kameralne – jedynie tam można poczuć ducha lat 20. romantycznej epoki i zarazem ducha najwybitniejszego polskiego kompozytora.
Tegoroczna edycja wydarzenia przebiegać będzie pod hasłem „U progu romantycznej Europy: rok 1824 i okolice. Beethoven i Chopin”. Rok 1824 był bowiem czasem szczególnie brzemiennym dla obu twórców. Zaledwie 14-letni Chopin naszkicował wówczas swoje pierwsze arcydzieło – uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej historii Mazurek a-moll (opublikowany kilka lat później jako op. 17 nr 4), z kolei Beethoven ukończył i doprowadził do prawykonania (7 maja 1824) monumentalnej i epokowej IX Symfonii d-moll op. 125, której fragment finału do tekstu Schillerowskiej Ody do radości, w 1986 roku stał się Hymnem Unii Europejskiej.
Podczas pięciodniowego festiwalu zabrzmią dzieła komponowane około 1824 roku, niekiedy pisane specjalnie z myślą o Księciu Radziwille, który bardzo popierał zarówno Chopina, jak i Beethovena. Zabrzmi Mazurek a-moll Chopina, a także dzieła komponowane przez Beethovena 200 lat temu – m.in. wspaniałe Bagatele op. 126. Niezwykłym rarytasem będzie prezentacja Uwertury imieninowej op. 115 z 1814 roku autorstwa Beethovena zadedykowanej księciu Antoniemu Radziwiłłowi. To utwór ważny w dwójnasób: nie tylko dlatego, że jest jedynym dziełem wielkiego wiedeńskiego klasyka napisanym na zamówienie Polaka, ale także dlatego, że po raz pierwszy, na dekadę przez IX Symfonią, pojawia się w nim tak ważny dla zjednoczonej Europy temat Ody do radości.
Na program festiwalu złoży się pięć koncertów, w których muzyka Beethovena i Chopina stanowić będzie repertuarową dominantę (oczywiście pojawią się też dzieła innych kompozytorów). Wszystkie koncerty V Festiwalu będą transmitowane o 19.00 na antenie Polskiego Radia Chopin. W przerwach koncertów nadawane będą rozmowy z muzykami, prowadzone przez Marcina Majchrowskiego, który na co dzień związany jest z radiową Dwójką. Festiwal będzie promowany na antenie Polskiego Radia Chopin oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) tej anteny, a także anonsowany na pozostałych antenach Polskiego Radia, przede wszystkim w Programie 2 Polskiego Radia.
Źródło: CKiS Kalisz