Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Viktor Jerzy Jędrzejak – wystawa, promocja albumu i spotkanie w Galerii 66

Miejska Biblioteka zaprasza na wystawę i spotkanie z jednym z najbardziej uznanych malarzy związanych z naszym miastem – Viktorem Jędrzejakiem. Wernisaż zaplanowany na poniedziałek, 11 grudnia, na godzinę 18.00 w Bibliotece Głównej będzie okazją do spotkania i rozmowy z artystą oraz promocji wydawnictwa podsumowującego ponad cztery dekady jego twórczej działalności.

Viktor Jerzy Jędrzejak – jeden z najbardziej znanych kaliskich malarzy. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Laureat ponad 20 ogólnopolskich konkursów malarskich. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych prezentowanych m.in. w Nowym Jorku, Berlinie, Helsinkach, Warszawie i Poznaniu, a także współautorem ponad 100 wystaw zbiorowych i pokonkursowych, które można było oglądać w Japonii, Francji, Grecji czy Belgii. A wszystko zaczęło się od wystawy „Droga i Praży czy Laosie. Ostatni cykl miniatur” pokazanej w 1987 roku we Wrocławiu.

Mówi o sobie „poszukiwacz starych przedmiotów i zapisanego w nich czasu”. Jest twórcą cykli malarskich „Okna”, „Wyrzucone przedmioty” i „Palimpsesty”, a także malarskiego dziennika podróży po wielu krajach, w tym: Nepalu, Tybecie, Tajlandii, Kambodży. „Twórczość w czasach zarazy 2020-2023”, ostatni cykl, opisuje naszą najnowszą rzeczywistość: pandemię i wojnę na Ukrainie.

Jego obrazy przedstawiają najczęściej martwą naturę, jednak realizm przedstawionych owoców czy przedmiotów potrafi być mylący. Każde z dzieł wydaje się być furtką prowadzącą do świata wyobraźni i niezwykłych przestrzeni.

Poniedziałkowe spotkanie, które moderował będzie Robert Kuciński, dyrektor biblioteki, będzie okazją do bliższego poznania malarza, a jednocześnie promocji wydawnictwa, które podsumowuje ponad czterdzieści lat artystycznej aktywności. Album VIKTOR JERZY JĘDRZEJAK. TWÓRCZOŚĆ – BIOGRAFIA – WYBRANE TEMATY powstał w dużej mierze dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Kalisza.

Źródło: MBP w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze