baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

W Kaliszu będą produkowane elementy do czołgu K2! Gdzie dokładnie?

W kalskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego będą powstawać elementy do jednego z najbardziej zaawansowanych czołgów na świecie. Chodzi o „K2”, czyli południowokoreański czołg, którego pierwsze egzemplarze trafiły już do naszego kraju, a do 2025 roku ma być ich 180.

Według aktualnych planów K2 ma być najliczniejszym czołgiem w polskim wojsku. Polska może wdrożyć do służby docelowo nawet 800 maszyn. Rozmowy na temat podwykonawstwa produkcji w Kaliszu trwały od dłuższego czasu. W naszym mieście ma powstawać układ hydropneumatyczny i automat do ładowania wspomnianego czołgu.

Byłem zaangażowany we wsparcie starań zarządu spółki, a także załogi, aby uzyskała ona tak zwane kompetencje do produkcji tych elementów. To dla załogi komfort pracy na dłuższy czas. Po licznych rozmowach, udało mi się wesprzeć działania Zarządu WSK „PZL-Kalisz” S.A. na tyle, że uwzględniono kaliską spółkę w tak zwanym łańcuchu produkcyjnym. To ogromny sukces dla spółki, załogi i miasta Kalisza. – mówi poseł Jan Mosiński

Jak tłumaczą przedstawiciele WSK, spółka ma wszelkie predyspozycje do wykonywania najbardziej precyzyjnych zamówień dla najważniejszych kontrahentów jak np. PGZ. W ramach współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową, jej prezes ma w najbliższym czasie odwiedzić nasze miasto oraz zakład, w którym będą powstawać wspomniane elementy.

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.

Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową. Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego.[1]

Fot.: MON; Źródło: [1] www.gov.pl/web/obrona-narodowa

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze