baner_AK
reklama-SWWS

W Katedrze Kaliskiej pojawiło się epitafium.

W Katedrze Kaliskiej pojawiło się epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu. W czwartek, 24 listopada, odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej tego, wyjątkowego w historii Kalisza, władcy.

W tym roku przypada 820. rocznica śmierci księcia seniora, który został pochowany w ufundowanej przez siebie kolegiacie św. Pawła w grodzie kaliskim na Zawodziu. Epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu to inicjatywa społeczna. O tyle zasadna, że w dziejach miasta panowanie księcia zapisało się złotymi zgłoskami. W drugiej połowie XII wieku Kalisz jako stolica ziemi i księstwa kaliskiego, przeżywał rozkwit. Badacze podkreślają rangę i znaczenie Zawodzia, jako ważnego centrum politycznego, administracyjnego, gospodarczego i religijnego. Realizacji przedsięwzięcia podjęło się Miasto Kalisz we współpracy z Komisją Pamięci Historycznej Miasta Kalisza i Archiwum Państwowym w Kaliszu.

Tablica z tekstem epifanium w języku polskim i po łacinie została umieszczona w Katedrze Kaliskiej. Autorem projektu jest Maciej Garbowicz. Tablicę wykonał Michał Batkiewicz – krakowski artysta rzeźbiarz. Tłumaczenia tekstu na łacinę dokonał ks. dr Jarosław Powąska, we współpracy z dr. Przemysławem Nowakiem.

Na tablicy pojawił się wizerunek Mieszka III Starego, pochodzący z romańskiej pateny, ufundowanej przez księcia, przechowywanej w sanktuarium św. Józefa.

Odsłonięcie epifanium odbędzie się w czwartek, 24 listopada, o godzinie 16.00, w Katedrze św. Mikołaja Biskupa. W programie uroczystości przewidziano także koncert muzyki średniowiecznej oraz wystąpienia popularno-naukowe.

źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze