baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

W Liskowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. Wartość projektu to 16 mln złotych!

Angelika Dryjańska – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie poinformowała o pozyskaniu środków na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie mechanizacji rolnictwa. Całkowita wartość projektu to aż 16 milionów złotych, w tym 13 milionów pozyskano ze środków zewnętrznych, a blisko 3 miliony to wkład własny Powiatu Kaliskiego. Wniosek złożono w ramach konkursu ogłosznego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na wsparcie i budowę 120 Branżowych Centrów Umiejętności. Realizacja projektu rozpocznie się we wrześniu 2025 roku.

Funkcjonowanie Branżowych Centrum Umiejętności ma stworzyć płaszczyznę do transferu wiedzy i umiejętności z biznesu do edukacji. Centrum w Liskowie będzie jedynym w dziedzinie mechanizacji rolnictwa, które powstanie w naszym kraju w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministwerstwo Edukacji i Nauki. – Bardzo chciałbym podziękować Pani Dyrektor, bo ten sukces to jest efekt jej ogromnego zaangażowania. Chcę powiedzieć, że w całym kraju powstaje 120 takich centrów, ale po jednym w każdej branży, a więc to liskowskie będzie jedynym w ramach tego konkursu w dziedzinie mechanizacji rolnictwa w Polsce. To naprawdę wielki sukces i mocno wierzymy, że dzięki temu Szkoła w Liskowie bardzo mocno zyska – mówi Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal. Swojego zadowolenia sukcesem nie kryła Angelika Dryjańska, która jest Dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie.

– Jako Dyrektor zapewniam, że Zespół Szkół nr 1 jako szkoła 100-latka ma się nad wyraz dobrze. Myślę, że takim przełomowym wydarzeniem i bardzo się cieszę, że przypadającym na rok zaznaczony tak wspaniałym jubileuszem jest pozyskanie środków na budowę Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie mechanizacji rolnictwa, które docelowo będzie wchodziło w skład Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie. Całkowita wartość tego projektu to aż 16 milionów złotych, z czego ponad 13 milionów udało się pozyskać, a blisko 3 miliony złotych to wkład własny Powiatu Kaliskiego. Wniosek był złożony w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki na wsparcie i budowę 120 Branżowych Centrów Umiejętności. Projekt będzie realizowany w dużym partnerstwie – z Polską Izbą Motoryzacji oraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Branżowe Centrum Umiejętności będzie nową jednostką w systemie oświaty – tłumaczy Angelika Dryjańska.

– Oferta będzie kierowana nie tylko do uczniów, ale również do studentów, nauczycieli kształcenia zawodowego i osób dorosłych, które będą chciały się przekwalifikować, czy też podnieść swoje umiejętności w dziedzinie mechanizacji rolnictwa. Powstaną dwie nowoczesne hale: warsztatowo-garażowa i dydaktyczno-wystawowa. Będą doposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Znajdą się tam m.in. symulatory, systemy nawigacyjne, systemy autonomicznego prowadzenia maszyn rolniczych, a także najnowocześniejsze, nasycone technologią maszyny i pojazdy rolnicze. To ma pozwolić na stworzenie wykwalifikowanych kadr na potrzeby rynku branży mechanizacji rolnictwa. Projekt będzie trwał 3 lata, począwszy od września 2025 roku – powiedziała Angelika Dryjańska.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze