Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

W oczekiwaniu na rekompensatę od władz centralnych

W ostatnich latach, z uwagi na zmianę sposobu finansowania samorządu, gminy i miasta przeżywają trudne pod względem budżetowym lata. Skutkuje to problemami z realizacją ustawowych zadań. Prezydent Krystian Kinastowski wystosował w tej sprawie list do Ministra Finansów.

Niełatwą sytuację mają zwłaszcza miasta na prawach powiatu, takie jak Kalisz. Potwierdza to raport Najwyższej Izby Kontroli z przeprowadzonej kontroli w zakresie prawidłowości zapewnienia jednostkom samorządu terytorialnego finansowania zadań publicznych.

W piśmie do Ministra Finansów prezydent Krystian Kinastowski podkreśla, że poprzedni rok był dla finansów Kalisza niełatwy. Relacja dochodów bieżących i wydatków bieżących była zachwiana, co wynikało z niedoszacowania środków przekazywanych przez władze centralne chociażby w formie subwencji na realizację zadań zleconych samorządowi. Remedium na ten stan to urealnienie rządowej pomocy finansowej dla samorządu.

Włodarz Kalisza zwrócił się do szefa resortu finansów z pytaniami kiedy samorządy otrzymają wsparcie na realizację bieżących zadań i w jakiej wysokości będzie ono wypłacone. Wiedza w tym zakresie pozwoli zaplanować realistyczny budżet przede wszystkim na wykonanie zadań związanych z pomocą społeczną czy edukacją. Subwencje centralne na te dwie gałęzie funkcjonowania miasta są najbardziej niedoszacowane. Samorząd musi więc do nich dopłacać, rezygnując z realizacji innych istotnych celów.


Źródło: UM Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Mario

A to bezczelność przez 6 lat rączka w rączkę z PiS działał głosował i brał współudział w niszczeniu samorządu i jego finansów dziś w bezczelny sposób próbuje wymusić na nowym rządzie zwrot tego co mu ukradł PiS a czego był współudziałowcem To cyniczna gra prezydenta jest odrażająca Mam nadzieję że nowy rząd nie ugnie się przed szantażem i cynicznym populizmem Panie Kinastowskiego niech pan zwróci się do poprzedniego pańskiego koalicjanta i rządu PiS

Najnowsze