Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

W Opatówku zaprezentowano odrestaurowane fortepiany

W piątek, 24 listopada w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego przez ostatnie 2 lata zadania pn. „Konserwacja fortepianów z kolekcji Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

W pracowniach konserwatorskich w Kaliszu (Piano Renovation Professional Grażyna i Wojciech Kozłowscy oraz Top Piano Łukasz Siuda) i w niedalekich Śliwnikach (Piano Studio Ryszard Mariański), pod nadzorem konserwatorskim Piotra Trybuszewskiego oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Rottermunda uratowano przed postępującą degradacją i przywrócono dawny blask i piękno dziewięciu unikatowym, niezwykle ważnym dla kultury i dziedzictwa narodowego fortepianom.

O przebiegu tych prac opowiadali pracownicy Muzeum dr Ewa Kłysz oraz Tomasz Pielak. Zwieńczeniem wieczoru był wyjątkowy koncert Jakuba Kuszlika na jednym z odrestaurowanych instrumentów – fortepianie „Calisia” z 1958 r.

Jakub Kuszlik – światowej sławy pianista, laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, zdobywca wielu nagród w konkursach pianistycznych, koncertujący w Polsce i na świecie. W murach opatóweckiego muzeum zabrzmiały: Sonata fortepianowa c-moll HOB XVI: 20 Josepha Haydna, utwory Claudeʼa Debussy oraz Fryderyka Chopina.

Źródło: Powiat Kaliski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze