W wakacje rośnie liczba porzucanych zwierząt: psów, kotów i… żółwi

Wakacje, tak wyczekiwane przez wszystkich, dla zwierząt są często najgorszym czasem. W okresie urlopowym niektórzy właściciele zwierząt wolą pozbyć się swojego pupila, zamiast zapewnić mu właściwą opiekę lub zabrać go ze sobą na wakacje. Taki los spotkał czerwonolicego żółwia, którego straż miejska znalazła na jednej z ulic.

W ostatnim czasie Dyżurny Straży Miejskiej otrzymał informację, że na jednej z kaliskich ulicy znaleziono żółwia. Przybyły na miejsce patrol zabrał czerwonolicego żółwia, którego przewiózł do Lecznicy Weterynaryjnej. Strażnicy przypominają, że za porzucenie psa lub kota grozi nawet do 3 lat więzienia. Dobrym rozwiązaniem na zapewnienie zwierzęciu opieki w czasie nieobecności może być hotel dla zwierząt. Nadal nie ma ich zbyt wiele, dlatego warto pamiętać, aby miejsce dla pupila rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Zanim umieścimy w nim naszego czworonoga warto poczytać także opinie lub samemu sprawdzić w jakich warunkach będzie mieszkać.

Porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Przez znęcanie się należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, a w tym w stanie rażącego zaniedbania, niechlujstwa lub w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt, organizowanie walk zwierząt, wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.

Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki oraz nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić policję, straż miejską lub inne odpowiednie służby.


Źródło: SM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Władze miasta upamiętniły ofiary I wojny światowej

14 sierpnia 2022

czytaj więcej»

Przebudowa części Alei Wojska Polskiego – będą utrudniania

14 sierpnia 2022

Od 18 sierpnia (czwartek) rozpocznie się kolejny etap robót drogowych...

czytaj więcej»

Wystartował konkurs „Drewno jest z lasu”

14 sierpnia 2022

Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał,...

czytaj więcej»

Księgozbiór prof. Drewnowskiego już w Kaliszu

14 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama...

czytaj więcej»

Duma Kalisza powalczy o punkty w Jastrzębiu-Zdroju

14 sierpnia 2022

Kotwica Kołobrzeg i KKS Kalisz – te dwie ekipy, jak...

czytaj więcej»

Powiat Kaliski poszukuje stomatologów

14 sierpnia 2022

W związku z wejściem w życie 12 września 2019 r....

czytaj więcej»