baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

W Wolnej Szkole powstaje projekt do Sejmu Dzieci i Młodzieży

W kaliskiej Wolnej Szkole powstaje projekt do Sejmu Dzieci i Młodzieży, upamiętniający kaliskich Żydów. Dwoje uczniów -Tosia Wolińska i Jan Błuhak, uczęszczający do jedynej Wolnej Szkoły w regionie – Prywatnej Szkoły Podstawowej Jagiellończyk, stworzyli audycję radiową, jako formę rekrutacji do XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Główną bohaterką audycji jest kaliszanka Witka Kowner, która należała do żydowskich organizacji bojowych oraz była ich aktywną działaczką. Po wybuchu II Wojny Światowej wyjechała do Wilna, gdzie weszła w szeregi ruchu oporu dowodzonego przez swojego przyszłego męża, charyzmatycznego syjonistę Abę Kownera. Jako członkini ruchu oporu, który przerodził się z upływem czasu w FPO, dokonała kilku brawurowych akcji takich jak wysadzenie niemieckiego pociągu na odcinku wileńskim.

Cennych informacji na temat osób pochodzących z Kalisza i okolic, którzy przynależeli do różnych żydowskich organizacji bojowych i brali czynny udział w walkach z niemieckim okupantem, udzieliła uczniom pani Hila Marcinkowska, Przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz pani Justyna Miklas prezes „Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Spotkajmy Się”.

Wszystkich ciekawych historii Witki Kowner, zapraszamy do odsłuchania audycji, która jest dostępna poniżej:

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze