baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci
Piaski

Wakacje lokalnie. Letni odpoczynek w Kaliszu i okolicach

Lato w pełni. Czas odpoczynku, relaksu i wakacyjno-urlopowych wyjazdów. Rok do roku cieszą się popularnością takie kierunki jak polski Bałtyk czy góry. Jednak czy Kalisz i jego okolice mają do zaoferowania miejsce do odpoczynku oraz aktywności dla chcących złapać oddech nie ruszając się za daleko od domu?

Park Miejski, Park Przyjaźni, ścieżki rowerowe, miejsca wypoczynku oferowane w ościennych gminach i powiatach. W niniejszym artykule przyjrzymy się lokalizacjom, które zwłaszcza w sezonie letnim mają czym przykuć zainteresowanie kaliszan.

Park Miejski

Nie ulega wątpliwościom, że to jedno z pierwszych miejsc do którego udają się mieszkańcy naszego miasta w wolnych chwilach, latem szczególnie w słoneczne i ciepłe weekendy. Najstarszy tego typu ogród miejski w Polsce, w XIX wieku uznany za najpiękniejszy polski ogród publiczny stanowi zielone płuca ścisłego centrum Kalisza jak i całego miasta. Wejść do niego można zarówno od strony teatru, który to przez wielu uważany jest za najpiękniej położony teatr w Polsce – wynika to z jego umiejscowienia przy samym głównym kanale Prosny.

Teatr

Można także ruszyć od strony Placu Jana Pawła II, konkretnie od strony także jednego z najchętniej najnowszych odwiedzanych miejsc w Kaliszu jakim jest fontanna „Noce i Dnie”. Jej nazwa nawiązuje do powieści Marii Dąbrowskiej o tym samym tytule, której to akcja ma miejsce w Kaliszu (w powieści występującym pod nazwą Kaliniec). Położna jest na dawnym kanale Babinka, który okalał centrum. Z racji wykorzystywania do wylewania nieczystości i ścieków, na początku lat 40. XX wieku został zasypany przez Niemców. Wykorzystany został do gruz z domów z dzielnicy żydowskiej oraz książki z kaliskich bibliotek, także tych żydowskich.

Sam Park ma do zaoferowania liczne alejki, z których chętnie korzystają zarówno spacerowicze jak i rowerzyści. Kultową pagodę zwaną „chińskim domkiem”, na której okazjonalnie odbywają się przedstawienia. Są też place zabaw dla najmłodszych oraz jedno z najpiękniej położonych przedszkoli w Kaliszu. Coraz popularniejsze staje się także wykorzystywanie obszaru Parku Miejskiego do imprez plenerowych. Dobrym przykładem był tegoroczny festiwal LaStrada. Coraz częściej witać także trend, który swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o organizowanie pikników na otwartych obszarach parku.

Poza licznym drzewostanem, na który składają się chociażby trzy jesiony wyniosłe stanowiące pomniki przyrody o wysokości do 40 metrów, spotkać tu można liczne gatunki zwierząt w postaci dzięciołów, szpaków, kaczek krzyżówek czy wręcz symbolu tego miejsca – wiewiórek pospolitych. Na tak sprzyjające warunki przyrodnicze wpływ ma Prosna i jej dwa kanały, które z trzech stron otaczają swoimi ramionami Park Miejski.

Park Przyjaźni

Ten znajdujący się pomiędzy ulicą Polną, Skalmierzycką i Trasą Bursztynową obszar został zagospodarowany na park w latach 70. XX wieku. Powstał on na terenie dawnej cegielni „Czaszki”, która wraz z pozostałymi pięcioma służyła do produkcji cegieł wykorzystywanych do odbudowy Kalisza po I Wojnie Światowej.

Przez pierwsze kilka lat po powstaniu obszar ten nie przypominał miejskiego ogrodu, nieco takiego charakteru nadawało mu pięć stawów, które stanowiły pozostałości po gliniankach. Z czasem teren ten zaczął przypominać park – wyrosły liczne krzewy i drzewa. Spotkamy tu między innymi: jaśminowce, forsycje, irgi, dzikie róże, klony, kasztanowce czy wierzby płaczące.

Park Przyjaźni

Często odwiedzanym miejscem na terenie Parku Przyjaźni jest zlokalizowany po jego północno-wschodniej stronie amfiteatr – miejsce licznych wydarzeń, w lipcu 2022 odbywają się tutaj seanse w ramach Kina Letniego. Od 15 maja 2022 na terenie parku funkcjonuje także tężnia solankowa, która powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Jej zdrowotne właściwości przyciągają sporo osób, którzy mogą wypocząć na postawionych wokół niej ławkach.

Tężnia solankowa

Szałe

Zaglądamy poza granice Kalisza do przyległej miejscowości Szałe. Mimo obecności tutaj dużego zbiornika zalewowego, największego w regionie, nie chodzi o wykorzystanie w celach rekreacyjnych. Wpływ na to ma jego znaczne zanieczyszczenie, które szczególnie widoczne jest latem, kiedy dochodzi do zakwitu wody. Nie oznacza to jednak, że teren ten nie nadaje się do odpoczynku.

Jednym z popularniejszych i chętnie wybieranych sposobów dotarcia do miejscowości jest korzystanie z dwóch kółek i przejazd trasą rowerową biegnącą od samego Parku Miejskiego do okolic wyżej wspominanego zbiornika. Nad samym zbiornikiem miejsc do odpoczynku jest dużo – można skorzystać z części leżącej od północnej strony, gdzie najczęściej spotkamy miłośników wypoczynku pod namiotami. Po przeciwnej stronie, w miejscu byłej strzeżonej plaży całego kompleksu, znajduje się otwarty płaski teren, często wykorzystywany przez zwolenników kąpieli słonecznych. Na terenie Szałe znajdują się także ogrody działkowe, chętnie wykorzystywane przez mieszkańców Kalisza.

Poza wcześniej wspominanym rowerem i oczywiście samochodem, dostać się tutaj można linią autobusową Kaliskich Linii Autobusowych o oznaczeniu 3A. Kursuje ona z kaliskiego Dobrzeca i kierując się przez centrum miasta kończy swój kurs przy wcześniej wspomnianych ogrodach działkowych. Dostać się można także koleją. Pociągiem regionalnym wysiadamy na przystanku Kalisz Winiary znajdującym się w pobliskim lesie, około 900 metrów od zbiornika.

Szałe

Murowaniec

Pozostajemy w powiecie kaliskim, przenosimy się do gminy Koźminek, gdzie w miejscowości Józefina również znajduje się zbiornik retencyjny. W przeciwieństwie jednak do Szałe, pełni on funkcje rekreacyjne.

Powstał poprzez spiętrzenie rzeki Swędrni, która w kaliskim Parku Miejskim wpływa do Kanału Bernardyńskiego. Wybudowano go na początku XXI wieku w latach 2002-2004. Do akwenu przylega plaża, jest tu również molo pontonowe. Wokół zbiornika znajdują się miejsca wypoczynku w postaci altanek oraz pól kempingowych. Ofertę uzupełniają lokale gastronomiczne. Murowaniec jest częstym celem wypraw rowerzystów.

Murowaniec

Gołuchów

Zamek, słynna zagroda żubrów czy również jak w przypadku poprzednich propozycji sztuczne jezioro. Dużą atrakcją szczególnie dla najmłodszych jest znajdująca się w tutejszym kompleksie leśnym Pokazowa Zagroda Żubrów. Jej początki sięgają 1977 roku kiedy to utworzono ją z konieczności wzrostu populacji żubra i budowania nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. Sama zagroda zajmuje powierzchnię ponad 20 hektarów ogrodzonego terenu. Poza wcześniej wspominanymi żubrami żyją tu również koniki polskie, dziki i daniele. Czynna jest ona codziennie, wstęp do niej jest wolny.

Sztuczne jezioro w Gołuchowie powstało na przełomie lat 60. i 70. XX wieku na rzece Trzemna. Zapewnia ono funkcję rekreacyjną, retencyjną oraz pomocniczą dla Kaliskiego Węzła Wodnego. Przyległa do niego dzika jak i strzeżona plaża wraz z ośrodkiem wypoczynkowym stanową warte uwagi miejsce na odpoczynek od codzienności.

Miejscowość jest obsługiwana przez komunikację autobusową w postaci linii „A” należącej do przewoźnika z Pleszewa. W tym przypadku także należy jednak wspomnieć o podróży na dwóch kołach – zapewnia to biegnąca od samego Kalisza ścieżka rowerowa.

Gołuchów

Ostrów Wielkopolski – Piaski-Szczygliczka

Z całą świadomością można napisać, że okolica zbiornikami rekreacyjnymi stoi. Po wcześniej wspomnianym Szałe, Murowańcu, Gołuchowie, także w Ostrowie Wielkopolskim znajduje się warty uwagi teren odpoczynku i rekreacji. Poza oczywistą opcją jaką jest korzystanie ze znajdującego się tutaj kąpieliska z plażą, jest także możliwe skorzystanie z oferty gastronomicznej. Dookoła akwenu biegnie ścieżka rowerowa.

Piaski

Antonin

Kierując się na południe od Ostrowa Wielkopolskiego drogą krajową nr 11 i 25, po przejechaniu około 17 km, znajdziemy się w Antoninie. Małej miejscowości, która słynie przede wszystkim ze znajdującego się tutaj drewnianego pałacu Radziwiłów. Poza tym jest to także miejscowość letniskowa, która zawdzięcza ten status Jezioru Szperek. Położony jest on wśród lasów, znajduje się tutaj, tak jak przystało na tego typu teren, plaża wraz z kąpieliskiem. Jest tu również wypożyczalnia sprzętu wodnego, miejsca noclegowe oraz możliwość jazdy konno.

Kobyla Góra

Wieś położona w powiecie ostrzeszowskim, gdzie znajduje się niewielki zbiornik wodny, który spiętrzył wody rzeki Meresznica w 1983 roku. Jego budowa trwała pięć lat. Akwen ma powierzchnię 17 hektarów. Zapewnia on funkcje rekreacyjne, jest to także ośrodek sportów wodnych. Tego typu miejsca bogate są w różnorodną ofertę wypoczynkową i tak też jest w tym przypadku – obecne są tutaj pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.

Ślesin, Mikorzyn, Licheń

Nie tylko Kalisz i bliskie naszemu miastu rejony są atrakcyjnymi miejscami do wypoczynku. Co roku bardzo dużą popularnością cieszą się miejscowości turystyczne leżące na północ od naszego miasta. Ślesin, Mikorzyn i Licheń to trzy popularne turystycznie lokalizacje zawdzięczające to znajdującym się tu licznym naturalnym jeziorom. Jezioro Ślesińskie, Mikorzyńskie i Licheńskie to jeziora rynnowe o polodowcowym pochodzeniu. Co ciekawe, Jezioro Licheńskie ze Ślesińskim połączone jest kanałem zrzutowym – obiektem hydrotechnicznym służącym do otwartego obiegu wody. Jest ona bowiem wykorzystywana jako chłodziwo w elektrowniach Pątnów i Konin. Koniec tego kanału ma postać kaskady, która jest jedną z miejscowych atrakcji turystycznych.

Ślesin to miasto leżące około 10 km na północ od Konina. Słynie z dużego ośrodka wypoczynkowego na który składają się prywatne kwatery, pola kempingowe i liczne punkty handlowo-usługowo-gastronomiczne. Znajduje się tutaj plaża z kąpieliskiem oraz marina. Całość uzupełniają ścieżko rowerowe, w tym jedna biegnąca wzdłuż Jeziora Ślesińskiego. Atrakcją miejscowości jest także Łuk Triumfalny zwany Bramą Napoleona. Powstał on, według różnych źródeł w 1811 lub 1812 roku, na cześć Napoleona Bonaparte, który miał wracać przez Ślesin z kampanii rosyjskiej. Nie ma jednak dowodów na to, czy francuski przywódca kiedykolwiek przez nią przejechał.

Ślesin

Licheń znany jest przede wszystkim z monumentalnej Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej wchodzącej w skład Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Bazylika ta, której budowa zaczęła się w 1994 roku, jest największym kościołem w Polsce i jedną z największych na świecie.

Licheń

Źródła: 

http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/park-miejski-w-kaliszu

https://www.okl.lasy.gov.pl/pokazowa-zagroda

https://www.polskieszlaki.pl/jezioro-szperek-w-antoninie.htm

https://www.polskieszlaki.pl/slesin.htmlhttps://www.polskieszlaki.pl/lichen-stary.html

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze