baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Wakacje w lipcu? Nie od inwestycji!

Okres letni nierozerwalnie kojarzy się z wakacjami i urlopami. Od inwestycji jednak nie ma wakacji;) Nie analizujemy oczywiście poszczególnych urlopów pracowników budowlanych, inżynierów itp. Prace toczą się na wszystkich placach, czasami nawet w soboty. Dla drogowców to dogodny czas, bo ruch jest mniejszy, m.in. z racji dzieci, które nie uczęszczają do szkół. Pytanie, czy wykorzystują go wystarczająco intensywnie? Zacznijmy więc od wspomnianych dróg i remontów ulic.

Śródmiejska w swoim oryginalnym tempie posuwa się do przodu. Przejazdu jak nie było, tak nie ma, a kolejne zapowiedzi i obietnice oddania drogi do użytku można włożyć między kaliskie baśnie i legendy. Nie lepsza jest Częstochowska i Nowy Świat, gdzie rozgrzebane fragmenty ulic stały się chlebem powszednim. Co prawda, pojawiają się kolejne fragmenty chodników, ale chyba każdy życzyłby sobie i miastu, by prace przyspieszyły.

Zupełnie inaczej działania wyglądają na Rajskowskiej, gdzie gotowa jest już nawierzchnia i chodniki praktycznie na całości. Wykończenia wymaga jedynie fragment przy moście, który budowany jest właściwie od podstaw, a na jego starych nogach montowane są nowe, gotowe elementy. Po tych pracach zostanie już tylko połączenie mostu z nowym asfaltem „przed i za”. Miło patrzy się na postępy na ul. Konopnickiej. Gdyby wszystkie drogowe inwestycje przebiegały tak szybko! Dziwi jedynie fakt, o czym było już wspominane poprzednio, że remont tutaj wykonuje ta sama firma co na Częstochowskiej. I również ona wykona remont odcinka alei Wojska Polskiego. Nie gorzej prace przebiegają na Toruńskiej, gdzie ekipa bez chwili zwłoki wzięła się do pracy.

Plany? Na budowę ul. Budziszyńskiej musimy jeszcze zaczekać, ponieważ rozpisano ponownie przetarg na wybór wykonawcy. W poprzednim firmy były po prostu za drogie. Co do ul. Dębowej sprawa jest już raczej oczywista, choć oficjalnej decyzji ZDM jeszcze nie ma. Jedna firma, PBD Kalisz, zmieściła się w kosztorysie, więc najprawdopodobniej to ona wykona remont.

Jeżeli chodzi o inwestycje mieszkaniowe, to tutaj cegła na cegle szybko się pojawia. Na Poznańskiej 30 ekipa zaczyna pracę na piątej kondygnacji, a budynek zaczyna dominować w okolicy (nie licząc szpitala). Na Łódzkiej 7 zniknął dźwig, budynek bliżej parku jest wykańczany, widać już trochę elewacji. Kamienica bliżej ulicy również, choć tutaj widać więcej surowych ścian i otworów, czekających na okna. Rzut kamieniem i jesteśmy Między Mostami, gdzie prace z dnia na dzień sprawiają, że oba budynki stają się wyższe. Od ul. Garncarskiej budynek kończoną ma czwartą kondygnację, u tego bliżej Warszawskiej zaczyna pojawiać się piąta. Na Wzgórzach Kalisza 5 blok ma już wykończoną elewację, budynek 6 uzyskał już swoja wysokość jakiś czas temu i pewnie niebawem „obrośnie” w rusztowania. Niezwykle szybko rosną budynki po drugiej stronie ulicy, gdzie w błyskawicznym tempie zza ogrodzenia wyłonił się budynek 7. Także na Legionów 40, gdy tylko zakończono prace w kondygnacji podziemnej, budynek zaczął rosnąć jak na drożdżach i jest już dobrze widoczny z terenów otaczających działkę inwestycji. Nowy Dobrzec i jego ostatni blok nie jest gorszy, tutaj też ekipa budowlana z Jarocina robi wszystko, by oddać inwestycję.

Dużo betonu wylało się na podstawy i fundamenty inwestycji Podmiejska NOVA oraz RiverSide przy Towarowej. Ta ostatnia, długo wyczekiwana inwestycja, w końcu urzeczywistnia się na naszych oczach. Nieco wolniej niż na innych inwestycjach mieszkaniowych prace przebiegają przy ul. Krajobrazowej. Tam wybudowane już dwa budynki są powolutku wykańczane, nie widać jednak prac przy kolejnych etapach. Jedynie na osiedlu Dębowym wciąż cicho, choć razem z mieszkańcami patrzymy z nadzieją na przyszłość inwestycji i trzymamy kciuki za szybką finalizację.

Z zaplanowanych: czekamy na wyłonienie wykonawcy budynków przy ul. Stawiszyńskiej, gdzie inwestorem jest Miasto Kalisz. Nowinką okazał się budynek mieszkalny przy rogu ul. Łącznej i Handlowej, który stanąć ma w miejscu wyburzonej, zaniedbanej kamienicy. Ponadto Miasto szuka również wykonawcy nowego budynku centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy ul. Żwirki i Wigury 10.

Oczywiście to nie wszystko. Rozpędu nabierają prace przy drugiej hali dla Panattoni przy ul. Rozwojowej. Po wakacjach pewnie będzie to już pokaźny budynek. Ku końcowi kieruje się inwestycja dla spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Prace wykończeniowe przy elewacji w części są już zakończone, a przeszklenia pięknie mienią się przy zachodzie słońca. W mieście powstają nowe budynki dla dwóch niemieckich dyskontów. Lidl przy Stawiszyńskiej już na ostatniej prostej. Natomiast Aldi przy Podmiejskiej jeszcze potrzebuje trochę czasu, choć mury szybko rysują się w krajobrazie ulicy. W początkowej fazie prac jest także dom Matki Teresy na Ogrodach, gdzie wykonano fundamenty inwestycji.

Dodatkowo zostali wybrani wykonawcy następujących zadań:
-Zagospodarowanie Cmentarza Komunalnego – wykona firma Włodzimierza Kasprzaka Brukarstwo i Handel z Koźmina Wielkopolskiego, która zadanie zrealizuje za 1.283.801,32 zł. To ponad 100.000 zł więcej niż pierwotnie na ten cel chciało przeznaczyć miasto;

-Pumptrack – zadanie wykonafirma TECHRAMPS z Krakowa za 125 tys. zł;

-Miejska tężnia solankowa – Miasto nie podało informacji o wyborze wykonawcy, ale szuka już inspektora nadzoru do tej inwestycji.

Oczywiście aktualne zdjęcia znajdziecie na #MapaInwestycji!

Tekst i zdjęcia: Marcin Gawron

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze