baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Walka na „Tabliczki prawdy”

Od początku lutego do końca lipca funkcjonuje w naszym kraju m.in. obniżona do 0% stawka podatku VAT, jaką objęte są produkty spożywcze, które dotychczas obowiązywała stawka 5%. Wraz z tą zmianą wprowadzono także wymóg, by przedsiębiorcy informowali w swoich sklepach o modyfikacji stawek. Opozycja nazywa to manipulacją oraz wykorzystywaniem przedsiębiorców i prezentuje własne tabliczki.

Wraz z wejściem w życie nowych zasad na podstawie ustawy z 13 stycznia tego roku, na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć wzór informacji, którą należy umieszczać np. przy kasie w sklepie. Kaliscy Młodzi Demokraci wystartowali z akcją „Tabliczek prawdy”, które ich zdaniem z jednej strony wypełniają wprowadzony przez zmianę w ustawie o podatku od towarów i usług wymóg informowania klientów, a z drugiej przedstawiają kompletne dane, jakie na takiej tabliczce powinny widnieć. Zdaniem przewodniczącej Młodych Demokratów – Zuzanny Szymczak – rząd celowo nie podaje wszystkich informacji, a w tym przede wszystkich tych o rosnących kosztach prowadzenia biznesu.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 stycznia 2022 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorca musi zamieścić informacje nastepującej treści: od 1 lutego 2022 roku do dnia 31 lipca 2022 roku sprzedaż towarów spożywczych jest objęta stawką podatku od towarów i usług obniżoną do wysokości 0%. Tą obniżką objęte są produkty z najniższą stawką VAT, czyli 5%. Rząd nie bez powodu nie podaje informacji, że pominięte zostały produkty objęte wyższymi stawkami VAT, czyli 23% czy 8%. Naszym zdaniem rząd chwaląc się swoimi dokonaniami i wykorzystując do tego przedsiębiorców, celowo nie przekazał informacji o innych rosnących kosztach prowadzenia biznesu.

Zuzanna Szymczak

Alternatywą dla „rządowych” tabliczek miałyby być te proponowane przez opozycję – niesygnowane logotypami, więc w założeniu Młodych Demokratów – apolityczne. Dodatkowymi elementami, które się tam pojawiają są punkty dotyczące m.in. wyższych cen energii elektrycznej czy gazu.

Rząd mówi przedsiębiorcom, jakie tabliczki mają umieszczać. Na tych tabliczkach nie ma jednak informacji o wyższych cenach energii elektrycznej, wyższych cenach paliw, wyższych cenach gazu, o podniesieniu składki zdrowotnej, podniesieniu i wprowadzeniu ponad 40 nowych podatków, opłat i danin w ciągu ostatnich 5 lat. Te podatki i daniny to np. opłata mocowa, opłata paliwowa, podatek handlowy i akcyza. Rząd nie mówi nam również o inflacji, która jest najwyższa od 21 lat. Trzeba zaznaczyć, że inflacja w Polsce w około 60% wynika z winy rządu, a nie szoku „popandemicznego”, który wynika z trendów światowych.

Jakub Ubycha

Jak twierdzi Zuzanna Szymczak oraz Jakub Ubycha, a także wspierajacy ich poseł Mariusz Witczak czy radny Dariusz Grodziński – część przedsiębiorców i tak obok oficjalnych tabliczek umieszcza swoje własne z wyjaśnieniami, więc w zamian za dwie informacje, mogliby pokazywać jedną. Akcja Platformy Obywatelskiej i Młodych Demokratów ma ruszyć w pełni od kolejnego poniedziałku.

Nawet gdyby jakiś przedsiębiorca chciał wywiesić dwie tabliczki, to także serdecznie zapraszamy do pobrania naszych, bo będzie można porównać zawartość merytoryczną i obraz problemów, które dotyczą przedsiębiorców – obraz prawdy.

Mariusz Witczak
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze