Walka z azbestem – jak nie pozostawać w niej samotnym?
Był ceniony w przemyśle budowniczym, teraz jest unieszkodliwiany ze względu na negatywny wpływ na zdrowie. Mowa o azbeście, z którym do końca 2032 r. muszą „zmierzyć się” właściciele nieruchomości. „Walka” nie jest prosta – oznacza wiele wydatków oraz formalności. Z pomocą przychodzą jednak programy gminne.
Azbest znalazł zastosowanie m.in. w wyrobach do produkcji płyt azbestowo-cementowych (eternit), którymi pokrywane były dachy oraz elewacje budynków. Jednak, ze względu na jego negatywny wpływ na zdrowie, od roku 1998 wdrożono zakaz stosowania wyrobów zawierających ten praktycznie niezniszczalny minerał. W momencie zakazu produkcji azbestu oraz obrotu materiałami azbestowymi, pojawił się kolejny problem – usunięcie go ze środowiska. Aby zahamować jego negatywny wpływ m.in. na zdrowie, powstał Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032.W Kaliszu oraz powiecie kaliskim łącznie jest realizowanych 7 programów gminnych w ramach wcześniej wspomnianej inicjatywy.
Ile kilogramów azbestu znajdziemy w powiecie kaliskim?
Według danych przedstawionych na stronie bazaazbestowa.gov.pl, zinwentaryzowano oraz unieszkodliwiono ponad połowę całkowitej masy wyrobów zawierających azbest w Polsce. Na ten moment w powiecie kaliskim zabezpieczono łącznie 47 510 564 kilogramów substancji. W Kaliszu natomiast są to 2 415 346 kg. Najwięcej azbestu w powiecie znalazło się w Blizanowie – 12 675 496 kg, a z tego 4 635 730 kg pozostało do unieszkodliwienia. W najkorzystniejszej sytuacji jest gmina Ceków-Kolonia, w której wykazano 2 659 224 kg substancji, z czego 1 126 358 kg pozostało do unieszkodliwienia do końca roku 2032.
Wsparcie dla właścicieli nieruchomości
Z naszych informacji wynika, iż każda gmina może posiadać własny program, w ramach którego przyznawane jest wsparcie dla mieszkańców. W Żelazkowie mieszkańcy mogą liczyć jedynie na zabranie materiałów z nieruchomości oraz ich utylizację. Niestety sami muszą pokryć koszty usunięcia substancji z budynku. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w Opatówku – właściciele otrzymują wsparcie „bezgotówkowe”. Polega ono na sfinansowaniu pracy firmy (wybranej przez miasto), która usuwa szkodliwą substancję oraz unieszkodliwia ją. Również właściciele kaliskich nieruchomości otrzymują wsparcie, które pokrywa koszt usunięcia oraz utylizacji wspomnianych wyrobów. Przed unieszkodliwieniem azbestu, właściciele muszą natomiast dodatkowo wykonywać okresową kontrolę budynków.
Należy zaznaczyć, iż ogólnopolski program dotyczy usuwania i utylizacji azbestu, a w związku z tym nie ma możliwości otrzymania dopłaty do wymiany pokryć dachowych. Warto skorzystać z wcześniej wymienianych programów gminnych, które, choć nie dają stuprocentowego wsparcia, to pomagają zmniejszyć koszty, a te prędzej czy później trzeba będzie ponieść. Według zgromadzonych przez nas informacji, wsparcie we wcześniej wspomnianej gminie oraz miastach będzie można otrzymać także w 2023 roku. W tym celu należy śledzić strony internetowe samorządów, na których wnioski pojawiają się w różnym czasie. W Żelazkowie w bieżącym roku można było je składać od 24 stycznia do 18 lutego, a w Kaliszu do 30 września. Możliwe jest także otrzymanie dokumentów w danym urzędzie. Otrzymaliśmy także informację, iż nie ma konsultanta, który pomógłby w wypełnieniu wcześniej wspomnianych formularzy.
Usuwanie eternitu
Usuwanie takich wyrobów mogą realizować tylko i wyłącznie firmy posiadające kwalifikacje, specjalistyczny sprzęt oraz wymagane zezwolenia. Nie należy usuwać ich samemu oraz wywozić!
W związku z pracą z niebezpieczną substancją firmy zobowiązane są do: ogrodzenia terenu prac oraz zastosowania materiałów, które zabezpieczą środowisko przed przenikaniem szkodliwej substancji; stosowania środków technicznych, które ograniczają emisję azbestu oraz pylenie; usunięcia z posesji materiałów zawierających azbest. Więcej na temat pozbywania się azbestu można przeczytać w osobnym artykule.
Fot.: G. Joly from London, UK, CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, Wikimedia Commons
Materiał dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego