reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

Warsztaty międzykulturowe w Bibliotece. Odsłona 1

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zorganizowała warsztaty międzykulturowe skierowane do dzieci i młodzieży cudzoziemskiej. Pierwsze zajęcia z udziałem dzieci z Polski i Ukrainy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu odbyły się w poniedziałek, 20 czerwca 2022 r., o godz. 10.00, w Filii nr 9 przy ul. Serbinowskiej 1A. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu – Tomasz Szulc.

Tematem zajęć były emocje, sposoby radzenia sobie z nimi oraz specjalne ćwiczenia relaksacyjne. Dzieci zapoznały się z bohaterem książki Anny Llenas pt.: „Kolorowy potwór”. Razem z nim określały towarzyszące mu emocje i przypisywały uczuciom odpowiednie kolory: żółty to radość, błękitny to smutek, czerwony to złość, czarny to strach i zielony to spokój. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i podawały własne, wypróbowane sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, strach czy smutek. Wśród tych sposobów znalazły się m.in.: zjedzenie czegoś słodkiego, rysowanie, obejrzenie filmu, spacer i oczywiście czytanie książki.

Ważną częścią warsztatów były różnorodne zabawy integracyjne. Na początku zajęć dzieci bawiły się kolorową chustą animacyjną, na której umieszczona była piłeczka i ich zadaniem było naprowadzenie piłeczki tak, żeby wpadła do otworu w środku chusty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się magiczne krążki – interaktywne metalowe konstrukcje zabawkowe, które dzieci składały, rozkładały, żonglowały nimi i kręciły. Na koniec zajęć uczniowie za pomocą klocków konstrukcyjnych Bamp budowali swoje domki przyjaźni. Efekty były imponujące.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci zapoznały się również z ofertą czytelniczą MBP, ze szczególnym uwzględnieniem polskich i ukraińskich wydawnictw skierowanych do młodych czytelników. Dowiedziały się również, jak założyć kartę czytelnika, żeby móc korzystać z tych zbiorów.

Spotkanie prowadziły: Monika Pawlak i Malwina Nowacka – bibliotekarki, które na co dzień pracują w oddziałach dziecięcych MBP im. A. Asnyka w Kaliszu oraz Iryna Rybytva z Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu, która tłumaczyła zajęcia z języka polskiego na język ukraiński. Warsztaty finansowane są przez Województwo Wielkopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji 2014 – 2020 dla Celu szczegółowego 2 Integracja / Legalna migracja (nabór nr 11-2020/BK-FAMI)”.


Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze