Warsztaty międzykulturowe w Bibliotece. Odsłona 1

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zorganizowała warsztaty międzykulturowe skierowane do dzieci i młodzieży cudzoziemskiej. Pierwsze zajęcia z udziałem dzieci z Polski i Ukrainy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu odbyły się w poniedziałek, 20 czerwca 2022 r., o godz. 10.00, w Filii nr 9 przy ul. Serbinowskiej 1A. W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu – Tomasz Szulc.

Tematem zajęć były emocje, sposoby radzenia sobie z nimi oraz specjalne ćwiczenia relaksacyjne. Dzieci zapoznały się z bohaterem książki Anny Llenas pt.: „Kolorowy potwór”. Razem z nim określały towarzyszące mu emocje i przypisywały uczuciom odpowiednie kolory: żółty to radość, błękitny to smutek, czerwony to złość, czarny to strach i zielony to spokój. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i podawały własne, wypróbowane sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami, takimi jak złość, strach czy smutek. Wśród tych sposobów znalazły się m.in.: zjedzenie czegoś słodkiego, rysowanie, obejrzenie filmu, spacer i oczywiście czytanie książki.

Ważną częścią warsztatów były różnorodne zabawy integracyjne. Na początku zajęć dzieci bawiły się kolorową chustą animacyjną, na której umieszczona była piłeczka i ich zadaniem było naprowadzenie piłeczki tak, żeby wpadła do otworu w środku chusty. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się magiczne krążki – interaktywne metalowe konstrukcje zabawkowe, które dzieci składały, rozkładały, żonglowały nimi i kręciły. Na koniec zajęć uczniowie za pomocą klocków konstrukcyjnych Bamp budowali swoje domki przyjaźni. Efekty były imponujące.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci zapoznały się również z ofertą czytelniczą MBP, ze szczególnym uwzględnieniem polskich i ukraińskich wydawnictw skierowanych do młodych czytelników. Dowiedziały się również, jak założyć kartę czytelnika, żeby móc korzystać z tych zbiorów.

Spotkanie prowadziły: Monika Pawlak i Malwina Nowacka – bibliotekarki, które na co dzień pracują w oddziałach dziecięcych MBP im. A. Asnyka w Kaliszu oraz Iryna Rybytva z Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu, która tłumaczyła zajęcia z języka polskiego na język ukraiński. Warsztaty finansowane są przez Województwo Wielkopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji 2014 – 2020 dla Celu szczegółowego 2 Integracja / Legalna migracja (nabór nr 11-2020/BK-FAMI)”.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»