Warsztaty tradycyjnych ozdób w CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje w 2021 roku Mistrzowskie warsztaty tradycyjnych ozdób z papieru i z bibuły. Poprowadzi je Jolanta Majorowicz, specjalizująca się w tej sztuce wywodzącej się z tradycji wiejskiej. Mistrzyni przekaże swoje umiejętności i doświadczenie oraz nauczy tej misternej sztuki kolejne pokolenie pasjonatów kultury ludowej.

Warsztaty rozpoczną się w maju i potrwają 8 miesięcy. Zajęcia będą się odbywały pięć razy w miesiącu po 4 godziny w CKiS w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6. W razie wzmożenia zagrożenia epidemiologicznego warsztaty przyjmą formę spotkań online. Podczas warsztatów uczestnicy będą rysować, wycinać i kleić ozdoby świąteczne z papieru i z bibuły: bombki, kwiaty, łańcuchy, koszyczki czy zwierzęta. Zapoznają się także z historią tej dziedziny plastyki obrzędowej.

Warsztaty i materiały są bezpłatne dla uczestników. Zajęcia są zaplanowane dla 10 osób z Południowej Wielkopolski (w wieku od 16 lat), którzy ukończą warsztaty stworzeniem zestawu (min. 30 sztuk) tradycyjnych ozdób i nowych wzorów zainspirowanych starymi formami. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie podsumowującej warsztaty w grudniu tego roku. Większość utworzonych prac pozostanie ich własnością. Wybrane dzieła zostaną przekazane do zbiorów MOZK w Kaliszu. Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem zadania jest Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Jolanta Majorowicz z Kalisza od kilkudziesięciu lat tworzy tradycyjne ozdoby świąteczne, kontynuując przekazy rodzinne. Tradycją jej rodzinnego domu, podtrzymywaną i przekazywaną następnym pokoleniom, jest wspólne wykonywanie ozdób choinkowych z wykorzystaniem kolorowej bibuły, krepy i papieru. Są to: kolorowe gwiazdki, anioły, grzybki, laleczki, koszyczki, łańcuchy figuralne, wazoniki powstałe z wydmuszek, rybki i łabędzie z papierowymi piórami. Wszystko to jest wykonywane przez Panią Jolantę z niezwykłą precyzją i starannością, z dużą dbałością o dobór kolorów i detale – rysowane, doklejane, wycinane. Swoją pasją zaraziła całą rodzinę – męża, dzieci i wnuki. Wykonane przez nią papierowe ozdoby znajdują się m.in. w zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach oraz w zbiorach Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Z obydwiema instytucjami stale współpracuje, uczestnicząc w przeglądach twórczości ludowej, a także w imprezach plenerowych. Wielokrotnie prowadziła warsztaty wykonywania papierowych ozdób, głównie dla dzieci i młodzieży, aby mogły samodzielnie przystroić swoje własne choinki i w ten sposób wprowadzić tradycyjne elementy świątecznego wystroju wnętrz. Pani Jolanta jest uczestniczką targów sztuki ludowej i przeglądów twórczości organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki Kaliszu oraz inne instytucje, m.in. w Szreniawie, w Lublinie, w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia. Jest członkinią i zasiada we władzach oddziału wielkopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Zapisy na warsztaty:

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6, 62-800 Kalisz, tel. 62 765-25-01

Dział Artystyczny Anna Gałczyńska tel. 62 765-25-45, e-mail: ania@ckis.kalisz.pl

Źródło: CKiS

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter