Warsztaty tradycyjnych ozdób w CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje w 2021 roku Mistrzowskie warsztaty tradycyjnych ozdób z papieru i z bibuły. Poprowadzi je Jolanta Majorowicz, specjalizująca się w tej sztuce wywodzącej się z tradycji wiejskiej. Mistrzyni przekaże swoje umiejętności i doświadczenie oraz nauczy tej misternej sztuki kolejne pokolenie pasjonatów kultury ludowej.

Warsztaty rozpoczną się w maju i potrwają 8 miesięcy. Zajęcia będą się odbywały pięć razy w miesiącu po 4 godziny w CKiS w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6. W razie wzmożenia zagrożenia epidemiologicznego warsztaty przyjmą formę spotkań online. Podczas warsztatów uczestnicy będą rysować, wycinać i kleić ozdoby świąteczne z papieru i z bibuły: bombki, kwiaty, łańcuchy, koszyczki czy zwierzęta. Zapoznają się także z historią tej dziedziny plastyki obrzędowej.

Warsztaty i materiały są bezpłatne dla uczestników. Zajęcia są zaplanowane dla 10 osób z Południowej Wielkopolski (w wieku od 16 lat), którzy ukończą warsztaty stworzeniem zestawu (min. 30 sztuk) tradycyjnych ozdób i nowych wzorów zainspirowanych starymi formami. Prace zostaną zaprezentowane na wystawie podsumowującej warsztaty w grudniu tego roku. Większość utworzonych prac pozostanie ich własnością. Wybrane dzieła zostaną przekazane do zbiorów MOZK w Kaliszu. Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem zadania jest Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Jolanta Majorowicz z Kalisza od kilkudziesięciu lat tworzy tradycyjne ozdoby świąteczne, kontynuując przekazy rodzinne. Tradycją jej rodzinnego domu, podtrzymywaną i przekazywaną następnym pokoleniom, jest wspólne wykonywanie ozdób choinkowych z wykorzystaniem kolorowej bibuły, krepy i papieru. Są to: kolorowe gwiazdki, anioły, grzybki, laleczki, koszyczki, łańcuchy figuralne, wazoniki powstałe z wydmuszek, rybki i łabędzie z papierowymi piórami. Wszystko to jest wykonywane przez Panią Jolantę z niezwykłą precyzją i starannością, z dużą dbałością o dobór kolorów i detale – rysowane, doklejane, wycinane. Swoją pasją zaraziła całą rodzinę – męża, dzieci i wnuki. Wykonane przez nią papierowe ozdoby znajdują się m.in. w zbiorach Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach oraz w zbiorach Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Z obydwiema instytucjami stale współpracuje, uczestnicząc w przeglądach twórczości ludowej, a także w imprezach plenerowych. Wielokrotnie prowadziła warsztaty wykonywania papierowych ozdób, głównie dla dzieci i młodzieży, aby mogły samodzielnie przystroić swoje własne choinki i w ten sposób wprowadzić tradycyjne elementy świątecznego wystroju wnętrz. Pani Jolanta jest uczestniczką targów sztuki ludowej i przeglądów twórczości organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki Kaliszu oraz inne instytucje, m.in. w Szreniawie, w Lublinie, w Warszawie i w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia. Jest członkinią i zasiada we władzach oddziału wielkopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Zapisy na warsztaty:

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6, 62-800 Kalisz, tel. 62 765-25-01

Dział Artystyczny Anna Gałczyńska tel. 62 765-25-45, e-mail: ania@ckis.kalisz.pl

Źródło: CKiS

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

M.Baran i M.Przybył nie zagrają w barwach KKS-u

1 lipca 2022

Mateusz Baran i Maurycy Przybył nie są już zawodnikami Dumy...

czytaj więcej»

“Trener osiedlowy” już od lipca!

1 lipca 2022

Od 4 lipca do końca sierpnia Kaliski Szkolny Związek Sportowy...

czytaj więcej»

46 wypadków drogowych od początku wakacji!

1 lipca 2022

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji,...

czytaj więcej»

Przeciwdziałanie przemocy – niebieska karta

1 lipca 2022

W dniu 29 czerwca 2022 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego...

czytaj więcej»

Trzeci przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ul. Weneckiej

1 lipca 2022

Prezydent Miasta Kalisza ogłasza trzeci przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska „Uczelnią Liderów 2022”

30 czerwca 2022

Akademia Kaliska została laureatem 12. edycji konkursu „Uczelnia Liderów 2022”,...

czytaj więcej»