“Wąskotorówka” z dofinansowaniem

Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansował kolejkę wąskotorową w powiecie kaliskim. To łącznie 40 tysięcy złotych z budżetu województwa wielkopolskiego, które pomogą w bieżącym utrzymaniu "wąskotorówki" i wspomogą rozwój tej atrakcji turystycznej, będącej równocześnie dziedzictwem kulturowym naszego powiatu. O dofinansowaniu poinformowano wczoraj, podczas konferencji, która odbyła się na stacji kolejowej Zbiersk-Cukrownia.

W konferencji prasowej uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek, Wójt Gminy Mycielin Rafał Szelągowski oraz Robert Matczak z SKPL Infrastruktura i Linie Kolejowe Sp. z o.o.        

Na stacji Zbiersk-Cukrownia pojawili się przedstawiciele władz z różnego szczebla, ale każdy z nich nie miał wątpliwości, że mimo dużych kosztów, kolejka wąskotorowa jest niezwykle ważnym elementem dziedzictwa kulturowego w naszym regionie, i należy wspierać jej rozwój.

Myślę, że warto w takie rzeczy inwestować, żeby one wciąż się rozwijały, bo to jest nasze niepowtarzalne dziedzictwo kulturowe” – powiedział Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

“Kolej dla samorządu województwa to ogromne wyzwanie. Na terenie całego naszego województwa funkcjonuje obecnie pięć kolejek wąskotorowych. Na te koleje przeznaczyliśmy w tym roku łącznie 200 000 złotych. To jest duże wyzwanie, bo to dziedzictwo, którego nie powinniśmy w żaden sposób zatracić, choć ten rodzaj kolei traci rolę komunikacyjną, ale staje się atrakcją turystyczną” – tłumaczy Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak.

“To jest droga idea, ale na pewno warto w nią inwestować. To bowiem historyczna kolejka, którą Powiat Kaliski przejął w 1917 roku. Dlatego, na miarę naszych możliwości staramy się w nią inwestować. W latach 2018-2020 Powiat Kaliski wydatkował na rzecz jej rozwoju kwotę ponad 100 tysięcy złotych, która została spożytkowana na zakup m.in. podkładów kolejowych, wkrętów do montażu podkładów, kruszywa oraz wycinkę drzew i krzewów. W 2020 roku z budżetu Powiatu Kaliskiego poniesione zostały również wydatki na remont budynku lokomotywowni w Zbiersku Cukrowni ze względu na zły stan techniczny. W budżecie na ten rok zabezpieczyliśmy na bieżące utrzymanie kolejki 30 000 złotych” – powiedział Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

“Jesteśmy tutaj na Ziemi Stawiszyńskiej, i nie sposób wspomnieć Śp. Justyny Urbaniak, która jako pierwsza przyszła w ubiegłej kadencji do Starostwa Powiatowego w Kaliszu i powiedziała, że musimy tę kolejkę wąskotorową uruchomić. Pani Justyna jako pierwsza wsparła też środkami z samorządu gminnego tę kolejkę, a więc zachęcamy także pozostałych samorządowców do takiego wsparcia, żebyśmy wspólnie rozwijali ten wspaniały pomysł, bo to nie tylko dziedzictwo powiatu kaliskiego, ale także poszczególnych gmin i ich mieszkańców” – Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Jan Adam Kłysz.

“Bardzo się cieszę, bo widzę, że kolejka wąskotorowa leży wszystkim na sercu. Mamy dużo pomysłów dotyczących kolejki, i to pomysły poparte oczekiwaniami naszych mieszkańców. W okresie letnim ta kolejka dobrze funkcjonuje. Mamy też taki nieskromny pomysł, żeby uruchomić drezynę w kierunku Mycielina, gdzie są piękne krajobrazy, a to ważne w tym aspekcie turystycznym” – powiedział Burmistrz Stawiszyna, Grzegorz Kaczmarek.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w tym roku wsparł łącznie funkcjonowanie 5 kolejek wąskotorowychz terenu całego województwa łączną kwotą 200 000 złotych, ale w trakcie konferencji, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak, zadeklarował współpracę, i powiedział, że jeśli gospodarze będą ten projekt rozwijać i poprą go konkretną wizją przyszłości tego typu transportu w powiecie kaliskim, to w następnych latach na ten cel mogą trafić większe dotacje.

Warto przypomnieć, że to kolejne źródło finansowania, bo w 2021 roku realizowane będzie także zadanie pn. “Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego naszego regionu” polegające na:

– utworzeniu i utwardzeniu peronów na stacji w Petrykach i Złotnikach,

– zakupie i montażu elementów drewnianej małej architektury w tym wiaty, stołów i ławek na stacji w Zbiersku

– zakupie 4 tablic informacyjnych dotyczących działalności kolei i atrakcji turystycznych dla stacji w Żelazkowie, Petrykach, Złotnikach i Zbiersku.

Projekt realizowany będzie przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej we współpracy z Powiatem Kaliskim i Gminą Stawiszyn, a dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w kwocie prawie 35 000 zł.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Czy HiT okaże się kitem? Pytamy o kontrowersyjny podręcznik

17 sierpnia 2022

1 lipca został opublikowany wykaz książek dopuszczonych do użytku szkolnego...

czytaj więcej»

Możesz zagrać w “Akademii Pana Kleksa”

17 sierpnia 2022

Na terenie gołuchowskiego zamku oraz parku-arboretum powstają zdjęcia do nowej...

czytaj więcej»

KoLiber Kalisz składa wnioski do Najwyższej Izby Kontroli

17 sierpnia 2022

Odwoływanie zabiegów, problemy z dostępnością usług medycznych oraz brak personelu....

czytaj więcej»

Dofinansowanie na renowację ołtarza św. Franciszka

17 sierpnia 2022

Klasztor Ojców Franciszkanów w Kaliszu otrzymał dotację Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora...

czytaj więcej»

Ekologiczny Festyn na Ogrodach

17 sierpnia 2022

w sobotę, 20 sierpnia w godz. 16:00 do 20:00, przy...

czytaj więcej»

Konsultacje ws. budowy linii kolejowej nr 85

17 sierpnia 2022

Planowany odcinek linii kolejowej nr 85 Sieradz – Kalisz –...

czytaj więcej»