Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Ważne słowo na rok 2023: oszczędność

Nowatorskie i ekologiczne rozwiązania, typowe dla zielonych miast przyszłości, pozwalające na konsekwentne redukowanie emisji do atmosfery, to nie tylko zielone skwery wokół budynków, lecz również innowacje technologiczne. Dzięki nim miasta oszczędzają wodę czy energię. Efekty? Więcej funduszy na bieżącą działalność urzędów.

Rozwój technologii oraz coraz dalej idąca cyfryzacja pomagają zarówno przedsiębiorcom, jak i podmiotom z sektora publicznego nie tylko na zmianę działania, poszerzenie oferty usług czy produktów, a także łatwiejszy dostęp do nich – idealnym przykładem z czasu trwania lockdownu było otwarcie się służby zdrowia na teleporady. Co istotne, dzięki cyfryzacji zmienia się też sposób monitorowania rozmaitych procesów, które wraz z rozwojem szeroko rozumianej infrastruktury pozwalają na oszczędności.

Inwestycje na rynku energii lub w gospodarowaniu wodą, które poprzez usprawnienia na poziomie infrastruktury docelowo prowadzić mają do oszczędności, są inwestycjami, które zwracają się bardzo szybko i często nie są obarczone dużym ryzykiem. Dla przykładu: tyle dyskusji poświęca się w ostatnim czasie inwestowaniu strategicznemu w wodór czy atom, lecz równie ważne, co sama technologia wytwarzania energii, jest też to, w jaki sposób będziemy ją magazynować, jakimi kanałami będziemy ją dystrybuować do odbiorców. Owszem, są to pytania o infrastrukturę. Ale są to także pytania o systemy, które pozwolą na sprawne monitorowanie, na ile dana infrastruktura się sprawdza, na ile jest efektywna – podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

Postęp technologiczny zmienia świat nie do poznania

To niezwykle istotne, aby w świecie, w którym cyfryzacja rozpędza się z roku na rok, nowe technologie – obok wykorzystywania ich przez przedsiębiorców – znajdywały zastosowanie też w sektorze usług publicznych. Wystarczy spojrzeć, jak dalece zmienił się świat od rozpoczęcia pandemii. Facebook ogłosił, że zaczyna pracę nad stworzeniem metawersum, czyli wirtualnej rzeczywistości, w której Facebook widzi przyszłość internetu. „Wall Street Journal” ujawnił, że Apple pracuje nad algorytmem, który pozwoli na wykrywanie depresji u posiadaczy iPhone’a. Reuters poinformował, że w Singapurze zakupy online zaczęły być dostarczane do konsumentów przez roboty. Natomiast w Hamburgu ruszył pierwszy sterowany cyfrowo pociąg kolejki miejskiej, efekt współpracy Deutsche Bahn i firmy Siemens. W tym samym czasie Nigeria jako pierwsze państwo afrykańskie i jedno z pierwszych na świecie wprowadziła cyfrową walutę. Z kolei w szkołach w Szkocji, aby przyspieszyć płatności w szkolnych stołówkach, zaczęto korzystać z technologii rozpoznawania twarzy.

Cyfryzacja jednym ze sposobów na oszczędzanie

Brzmi jak historia z książek Stanisława Lema albo kadr z futurystycznego filmu, na którym przyglądamy się nieznanym dotąd maszynom i niestosowanym na szeroką skalę rozwiązaniom technologicznym, w rzeczywistości jednak to nie przyszłość, ale teraźniejszość. Dlatego tematy takie jak audyt energetyczny, modernizacja oświetlenia czy instalacja paneli fotowoltaicznych na budynkach takich jak urzędy, dworce, przychodnie, szkoły, domy kultury czy inne budynki przeznaczenia publicznego, to tematy, które w ciągu najbliższego roku pojawią się w wielu polskich miastach wiele razy. W przypadku mniejszych JST koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 30 proc. budżetu gminy. Sama tylko wymiana energochłonnych lamp sodowych i fluoroscencyjnych na nowoczesne oświetlenie, wykorzystującą coraz popularniejszą technologię ledową, może doprowadzić do zredukowania zużycia energii w ciągu roku nawet o 60 proc.

Oszczędzanie to nie tylko trzymanie funduszy w zamkniętym sejfie. Nowoczesne oszczędzanie może stać się synonimem inwestowania, dzięki któremu, poprzez oszczędność zasobów, nasz kapitał niezbędny do codziennego i sprawnego zarządzania miastem czy gminą będzie rósł z miesiąca na miesiąc. Jak widać nowatorskie i ekologiczne rozwiązania, typowe dla zielonych miast przyszłości, pozwalające na konsekwentne redukowanie emisji do atmosfery, to nie tylko zielone skwery wokół budynków, lecz również innowacje technologiczne. Z punktu widzenia miast jest to o tyle istotne, gdyż dane, którymi dysponuje ONZ, mówią o tym, że miasta na świecie odpowiadają za około 70 procent CO2 obecnego w atmosferze – dodaje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

Oszczędność wody to zawsze oszczędność funduszy

Coraz więcej i coraz częściej podkreśla się, że przekształcanie energetyki z tradycyjnej na bardziej nowoczesną przynosi efekty ekologiczne, ale przede wszystkim przynosi efekty ekonomiczne. To samo dotyczy wody w Polsce. Sektor wodno-kanalizacyjny mierzy się dziś z szeregiem wyzwań i problemów. Jednym z ważniejszych jest stan zasobów wody słodkiej, poziom retencji, zmiany klimatyczne, a także wysuszanie wodnych zbiorników śródlądowych oraz gleb. Według danych GUS Polska jest na dalekim, czwartym od końca miejscu w UE pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca. Nie dość, że zasoby wodne w Polsce są niewielkie, to dodatkowo zmienne sezonowo i zróżnicowane obszarowo. Ma to wpływ na sektor rolny. Analitycy PIE podają, że co roku w wyniku susz tracimy przeciętnie 7 proc. plonów. Efekty? Bardzo konkretne: nawet 6,5 mld zł straty. Szacuje się, że inwestycje w zapobieganie suszom zwracają się niemal od razu.

W Polsce, z uwagi na uwarunkowania geograficzne, występują trudne warunki do tworzenia dużych, pozamiejskich rezerwuarów retencyjnych. Przedsiębiorstwa wodociągowe stają się zatem naturalnymi podmiotami w tworzeniu rozproszonego systemu retencyjnego. Tymczasem szacowane straty wody z sieci według danych GUS z roku 2019 sięgnęły 0,3 km3 (na 1,6 km3 zużycia ogółem z sieci wodociągowej). Inwestycje w systemy wodociągowo-kanalizacyjne, choć często kosztowne, z całą pewnością są niezbędne. Warto pamiętać, że w czasie zmian klimatycznych, kiedy woda staje się dla miast podstawowym kapitałem, nie mniej istotnym niż fundusze, którymi dysponują miejskie urzędy, pytania o oszczędność wody wśród JST będą wracały.

Pozytywne efekty dla środowiska i budżetów miastJako Bank Pekao jesteśmy otwarci na każdą współpracę, której pozytywne efekty odczuje i środowisko, i budżety miast. Do tego zobowiązuje nas strategia ESG banku do 2024 roku. Zależy nam na takim rozwoju, który będzie odpowiedzią na wyzwania cyfrowe, zdrowotne, klimatyczne czy energetyczne, a z drugiej strony będzie zapewniał zrównoważony rozwój zarówno w sensie środowiskowym, ale też społecznym, gospodarczym i terytorialnym – stwierdził Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

Źródło: PEKAO S.A.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze