Ważne zmiany związane ze świadczeniem „Rodzina 500+”

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze. Od tego roku prawo do świadczenia „500+" będzie ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca bieżącego roku, wnioski będzie można składać już od 1 lutego drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.

Podczas zorganizowanego briefingu wicewojewoda Aneta Niestrawska, zachęcała do składania wniosków, mówiła o nowych założeniach i podkreślała: “Jest to program, który przywrócił godność polskim rodzinom oraz zniwelował wszelkie różnice społeczne i bardzo dobrze oddziałuje na polskie rodziny i polskie dzieci.” Od początku trwania programu, czyli od kwietnia 2016 r. do końca roku 2020 do rodzin według podanych danych trafiło 134,4 mld zł, a wsparciem objęto blisko 6,6 mln dzieci. W Wielkopolsce wydatki na świadczenia wychowawcze w tym okresie wyniosły ponad 13 mld zł, które przeznaczono dla 654 tys. dzieci. Długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie nawet 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. W podobnym tonie jak wicewojewoda o programie wypowiadała się minister rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg: “To ogromne wsparcie dla rodzin, które dzisiaj, w dobie pandemii, okazuje się szczególnie cenne. Rodzina „500+” to największy program społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce, który realnie poprawił jakość życia wielu rodzin” i jak dodała w kwestii samej procedury składania wniosków: “Ci, którzy w poprzednich latach wnioskowali o świadczenie, wiedzą, jak prosta i szybka jest to droga. Natomiast ci, którzy będą składać wniosek po raz pierwszy nie mają powodów do obaw – cała procedura jest niezwykle prosta i intuicyjna.”

Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia tego roku. Przedstawienie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku. W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, wspomniane ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.Źródło: WUW

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter