Wędrówki bez szkicownika. Inauguracja Roku Braci Kościelniaków
Koncertem Filharmonii Kaliskiej pt. „Klasycy Wiedeńscy” zainaugurowano Rok Braci Kościelniaków – Tadeusza, Mieczysława i Władysława, niezwykle utalentowanych artystów. Ostatni z nich poświęcił całe życie na dokumentowanie, opisywanie i promocję Kalisza oraz całego naszego regionu.
Odrobiłem swoją pracę domową i zebrałem materiały do książki o podróżach Władysława. Przez pierwsze dwa miesiące roku, niemal codziennie, uczęszczałem do kaliskiego archiwum. Bywały dni, że spędzałem tam po 7-8 godzin. Skompletowałem dokumenty i złożyłem wniosek o Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Kalisza, a teraz spokojnie czekam na odpowiedź.
Od ponad roku zamieszczam w internecie informacje na temat braci Kościelniaków, pisząc o nich przy okazji promocji miasta Kalisza jako najstarszego w Polsce. Zadzwoniłem do Oświęcimia, gdzie Mieczysław Kościelniak udokumentował pobyt swój oraz swoich współwięźniów w obozie koncentracyjnym, m.in. ojca Maksymiliana Kolbe. Dowiedziałem się, że pozostawił tam setki grafik obrazujących życie obozowe. Wspomagany przez ruch oporu przeżył, dzięki czemu mógł świadczyć w procesie beatyfikacyjnym ojca Maksymiliana Kolbe, który poprosił o śmierć w zamian za Franciszka Gajowniczka.
Swoją lekcję odrobiła również Książnica Pedagogiczna im. A Parczewskiego w Kaliszu. Już od dawna tworzone są tam wystawy zbiorów bibliotecznych, które dotyczą braci Kościelniaków. Dział Zbiorów Specjalnych, którym opiekuje się dr Bogumiła Celer, na swojej stronie internetowej zamieścił prawdziwe perełki. Znajdziemy tam prace Władysława i Mieczysława, a także obejrzeć wirtualny album ze zdjęciami z młodości Państwa Władysława i Janiny. Jednym kliknięciem możemy odtworzyć film pokazujący pracownię artysty, nad którą opiekę powierzył Władysław właśnie tej placówce oraz wiele innych materiałów.
Właśnie w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu znajduje się Izba Pamięci poświęcona twórczości Władysława Kościelniaka, w której zdeponowano i odtworzono całą jego pracownię. Gdy pierwszy raz miałem przyjemność wejść do środka i poznać historię tego miejsca, powiedziałem na głos – to jest świątynia.
Książnicą Pedagogiczną zarządza dyrektor Jolanta Nowosielska, którą miałem okazję poznać osobiście, gdy występowałem o udostępnienie mi skanów z podróży Władysława do swojej książki. Zanim jednak zapadnie decyzja o możliwym przyznaniu mi stypendium kulturalnego, skorzystam ze skanów znajdujących się na stronie „Biblioteczne Cymelia Książnicy Pedagogicznej” w Kaliszu. W ten sposób będę promować to miejsce jako warte odwiedzenia i zawierające unikatowe i ciekawe materiały.
Włączam się zatem do obchodów „Roku Braci Kościelniaków” w Kaliszu, i dziś dla czytelników Latarnika Kaliskiego publikuję pierwszą część wspomnień z podróży Władysława Kościelniaka do Indii. Ukazała się ona drukiem w gazecie „Ziemia Kaliska” w roku 1965, ale dopiero dziś, po 60 latach, czytelnicy mogą w pełni, dzięki kolorowej oprawie, przeżywać wspomnienia z tamtych podróży.
fot.: Blog Zbiorów Specjalnych Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu.