
Weekend z Radziwiłłami. Antonin przeniósł się w klimat lat 20. i 30.
W miniony weekend, 5–6 lipca, Pałac Myśliwski w Antoninie stał się sceną Weekendu z Radziwiłłami. Dwudniowy program zgromadził miłośników historii, mody i kuchni ziemiańskiej.
Sobota: wystawa, wykłady i pierwsze pokazy mody
Sobotnie popołudnie rozpoczęło otwarcie wystawy „Antonin” – efekt pleneru studentek i studentów Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu. Kuratorzy Liliana Gajewska i Jakub Stasiak zebrali prace ukazujące pałac w fotograficznej odsłonie.
Następnie prof. Michał Jarnecki przybliżył publiczności „Radziwiłłowie bardziej intymnie i prywatnie”, a chwilę później przed pałacem zadebiutował pokaz strojów dziennych inspirowanych międzywojniem. Wieczór domknął wykład prof. Pawła Sawińskiego o rzymskich motywach w antonińskim sarkofagu.
Przez cały dzień trwały jarmark rękodzieła, warsztaty dla dzieci, fotobudka oraz oprowadzania po pałacu.
Niedziela: kuchnia ziemiańska, moda sportowa i potańcówka
Niedzielna część wystartowała w południe i była symbolicznie biletowana. Dr Karol Walczak przedstawił wykład o kulinarnych zwyczajach ziemiaństwa przełomu XIX i XX w., a kuchmistrz Maciej Barton zaprezentował degustacyjne menu z żabimi udkami, wędzonym karpiem i skorzonerą.
Popołudnie upłynęło pod znakiem pokazu mody sportowej z lat 20. i 30. oraz prelekcji pisarki Jolanty Sroczyńskiej-Pietz o kobietach w życiu księcia Michała Radziwiłła. Po serwowanym dziku kulinarne akcenty ustąpiły miejsca tematyce wypoczynku przedwojennej elity – o wakacyjnych destynacjach opowiadała Joanna Mruk.
Wieczór zamknęły pokaz mody wieczorowej i roztańczona potańcówka w rytmie jazzu retro. Towarzyszące atrakcje – salonik z początku XX w., bingo modowe i spacer z przewodnikiem Jakubem Stasiakiem – dopełniły atmosfery stylizowanej na międzywojnie.
Autorem plakatu – Deyu Xu
Oprawę graficzną wydarzenia przygotował chiński artysta Deyu Xu, który – jak sam mówi – „poznaje świat poprzez grafikę”. Jego prace można było zobaczyć także podczas poznańskiego Art Weeku i wystaw we Wrocławiu.
Weekend z Radziwiłłami 2025 zapisze się jako kolejne spotkanie z historią Antonina – już nie tylko w murach pałacu, lecz także na parkowych alejkach i tanecznym parkiecie.
Zdjęcia: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
































