reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Wernisaż Wojciecha Zamiary w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

W czwartek 2 lutego 2023 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu została otwarta wystawa Wojciecha Zamiary pt. „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”. Obecny podczas wernisażu artysta wykonał performans, w którym czynnie uczestniczyła publiczność zgromadzona w Galerii.

Stałym zwyczajem odbyło się także krótkie oprowadzanie z komentarzem kuratorki wystawy Jolanty Woszczenko. Na ekspozycji można zobaczyć kilkanaście prac wideo, fotografie, a także dokumentacje instalacji i performansów zrealizowanych przez Wojciecha Zamiarę przy udziale najbliższych w latach 1985–2022. Zamiara jest uznawany za jednego z pionierów i najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce, jego twórczość charakteryzuje estetyczny minimalizm oraz operowanie paradoksem. Pierwsza odsłona wystawy „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” miała miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, które wystawę wyprodukowało i prezentowało ją od 10 listopada 2022 do 8 stycznia 2023. Następnie staraniem dyrektorki artystycznej Galerii: Joanny Dudek, wystawa trafiła do Kalisza, gdzie można ją oglądać do 25 lutego 2023 roku.

Wojciech Zamiara

Artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką wideo, performance, fotografią oraz instalacjami multimedialnymi. Artysta współtworzył Galerię Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, przez parę lat prowadził galerię w bydgoskim klubie Mózg. Od 1986 roku pracuje, jako pedagog
na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie jest profesorem tytularnym i pełni funkcję dziekana ds. Kierunku Fotografia. Jego prace prezentowane były w ważnych ośrodkach związanych
ze sztuką współczesną m.in.: Berlin, Kassel, Kolonia, Sao Paulo, Tokio, Londyn czy MOMA
w Nowym Jorku.

Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5, 62-800 Kalisz, Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Partner organizacji wystawy:

CSW ŁAŹNIA w Gdańsku

Czas trwania wystawy:

2-25.02.2023

Wystawa Wojciecha Zamiary „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” została wyprodukowana przez
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i była pokazywana od 10 listopada 2022
do 8 stycznia 2023 w CSW Łaźnia 2.

źródło: Galeria Tarasin

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze