
Wernisaż wystawy „Patrząc-Widząc” w Muzeum Historii Przemysłu w Opatowku
„Patrząc-Widząc” to niecodzienne, nieco analityczne motto, które przewodzi i jednocześnie jest tytułem, wystawy malarstwa dra Dariusza Głowackiego. Wernisaż obrazów tego artysty będzie miał miejsce 28 marca 2025 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
„Obrazy artysty łączą w sobie w sposób perfekcyjny trzy elementy będące w kręgu zainteresowania Dariusza Głowackiego. Należą do nich: sztuka antyczna, filozofia platońska i nowoczesne, malarskie formy wyrazu. Odnaleźć zatem można w jego twórczości zamiłowanie do proporcji, geometrii i natury, które przy wykorzystaniu współczesnego języka obrazowania pozwalają na podkreślenie wartości człowieka (humanizm) w dynamicznie zmieniającym się świecie.”
Ta niezwykła recenzja, zamieszczona w katalogu towarzyszącym wystawie, autorstwa Renaty Jocz, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Klasycznej i Historii Sztuk Pięknych chyba najlepiej oddaje piękno prac, które będzie można podziwiać w opatóweckim muzeum od 28 marca do 31 maja 2025 roku.
Niech zachętą do wzięcia udziału w wernisażu, ale także późniejszym zwiedzaniu wystawy, będzie również fakt, iż malarstwo Głowackiego to niejako manifest powrotu do tradycji w sztuce, jednak tradycji połączonej z kontekstami abstrakcyjnymi, przekraczającymi wymiar czasu. Jego dzieła … „Łączą przeszłość z teraźniejszością, stawiając jednocześnie pytanie o przyszłość sztuki w „nowoczesnych”, pełnych chaosu czasach” – zauważa prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka.
Dlaczego autor do prezentacji swej twórczości wybrał tak niezwykłe przestrzenie, jakimi są mury dawnej fabryki sukienniczej, a obecnego muzeum Historii Przemysłu? – … Na swojej stałej ekspozycji muzeum pokazuje różne instrumenty, maszyny i ich produkty… Technika jest pochodną nauki i dokonywanych przez nią odkryć, a projektowanie ma swoje źródła w sztuce i rozwiązaniach znajdowanych w obrębie estetyki. Dzięki nim abstrakcyjne, często oderwane od konkretu i pragmatyzmu obszary kultury człowieka, stają się nam przydatne i są obecne w życiu codziennym. Muzeum jest tego znakomitym dowodem – stwierdza autor, dr Dariusz Głowacki.
dr Dariusz Głowacki (ur. 1965) – zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzeniem obiektów w przestrzeni, pisze i publikuje teksty o kulturze i sztuce. Interesują go obszary, na których sztuka spotyka się z nauką, a także różnice, które zdają się dzielić obie domeny działalności człowieka. Mówi, że „desperacko i naiwnie wierzy w sztukę”. Działa jako kurator, wystawy: szkła weneckiego „Fresh Glass” 2008, „Światło²” w 2015, „PozaPOZNANIEM” w 2016 roku. Uczestnik sesji naukowych, paneli dyskusyjnych i kongresów. Prowadzi także wykłady o sztuce i szeroko pojmowanej kulturze wizualnej. W latach 1984-1989 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplomy z wyróżnieniem z malarstwa w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego pod kierunkiem prof. Jarosława Kozłowskiego i z zakresu semiotyki na Wydziale Wychowania Plastycznego pod przewodnictwem prof. Kazimierza Świrydowicza.
1989-1990: Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki dla najbardziej obiecujących młodych artystów.
2012: Obrona pracy doktorskiej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Malarstwa.
Wybrane wystawy: „Może Śródziemne”, obiekty, Galeria ON Poznań 1998, obiekty i obrazy, „Meeting”, Galerie 2112, Kopenhaga, Dania 1999, szkło weneckie i obrazy, wystawa Fresh Glass, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2008; malarstwo, „ZOOLOG i martwa natura”, Uniwersytecka Galeria Sztuki, Kalisz, 2017, malarstwo, Mediations Biennale Poznań , 2018, malarstwo, „Zwierzęta wracają do lasu”, wystawa w Ptasim Parku w Mosinie, 2021, „Ćwiczenia grecko-rzymskie”. Malarstwo, Muzeum Marcina Rożka, Wolsztyn, 2024.
Informacja prasowa Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

