Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wieczór z solistami Filharmonii Kaliskiej

Piotr Łyszczorz, Bartłomiej Dobrowolski oraz Daria Stachowicz będą głównymi bohaterami kolejnego wieczoru z Filharmonią Kaliską. Koncert w ramach cyklu „Nasi Soliści” odbędzie się w piątek, 6 maja.

Artystów usłyszymy w repertuarze francuskim. Piotr Łyszczorz wykona I Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa, natomiast klarnecista Bartłomiej Dobrowolski Rapsodię na klarnet i orkiestrę Claude’a Debussy’ego. Podczas koncertu zabrzmi również prawykonanie Tryptyku Maryjnego (Tryptycum Marianum) Francesco Bottigliero. Utwór ten bardzo mocno wpisuje się w majową tradycję nabożeństw Maryjnych. Partię sopranu wykona Daria Stachowicz. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi kompozytor i pianista Francesco Bottigliero.

Francesco Bottigliero to muzyk o bardzo bogatym i wszechstronnym wykształceniu. Studiował w Konserwatorium w Salerno w klasie kompozycji i fortepianu oraz w Konserwatorium w Neapolu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Obronił również dyplom magistra filozofii. Swój warsztat dyrygencki i pianistyczny szlifował na licznych kursach mistrzowskich u słynnych muzyków, takich jak: P. Bellugi, F. Vizioli, A. Faldi, R. Muti. W programie usłyszymy również jego utwór Hommage a Poulenc, skomponowany na klarnet i orkiestrę w hołdzie dla francuskiego kompozytora Francisa Poulenc. Partie klarnetu wykona solista Bartłomiej Dobrowolski, muzyk na stałe związany z Filharmonią Kaliską. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, takich jak pierwsza nagroda na 3rd Silverstein Clarinet Contest (2021 Nowy Jork, USA), International Competition „21st Century Art” (2016, Trenczyn, Słowacja).

Rapsodia na klarnet i orkiestrę została napisana w latach 1909-1910, kiedy to Debussy zasiadał w komisji egzaminacyjnej Paryskiego Konserwatorium. Dzieło to powstało z myślą o sprawdzeniu wszechstronności oraz technicznych i wyrazowych możliwości egzaminowanych klarnecistów. Tytuł ten charakteryzuje się melodyjnością, a sam autor oceniał go jako jeden z najprzyjemniejszych utworów, jakie napisał.

Piotr Łyszczorz ukończył studia I i II stopnia na Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli u prof. Zdzisława Łapińskiego i prof. Adama Klocka. Od 2014 roku jest solistą oraz zastępcą koncertmistrza grupy wiolonczel Filharmonii Kaliskiej. Uprawia aktywnie kameralistykę, jest członkiem zespołów kameralnych „Kwartet Smyczkowy” i „Libiamo”. Tego wieczoru wykona Pierwszy Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saëns’a. Kompozycja odznacza się elegancją formy, wytrawną techniką i bezpośredniością stylu. Choć rozpada się na trzy człony, jest jednoczęściowa, a jej jednolitość podkreśla powracający kilkukrotnie główny, triolowy temat pierwszego ogniwa (Allegro non troppo), utrzymany w zwartej sonatowej formie. Środkowe ogniwo (Allegretto con moto) ma scherzowo-taneczny charakter ze swym przekornym, menuetowym tematem i egzotycznym kolorytem brzmieniowym. Warto wyczekiwać finałowego Allegro non troppo, w którym solista daje błyskotliwy popis swoich możliwości technicznych.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon. do czw., od godz. 11:00 do 17:00. W pt. od godz. 11:00 do 15:00, od 18:30 do 19:30 w miejscu wydarzenia oraz online na stronie: bityl.co/BnU8

Wykonawcy:

Piotr Łyszczorz – wiolonczela

Bartłomiej Dobrowolski – klarnet

Daria Stachowicz – sopran

Francesco Bottigliero – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

6 maja, godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze