Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Wielki powrót Kaliszobrania! Tajemnice kaliskiego Korpusu Kadetów

Dziesiątki kaliszan wzięło udział w Kaliszobraniu, które po nieco ponad 3 latach wróciło do Kalisza. Oficjalnym organizatorem był kaliski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którego prezesem jest była wieloletnia skarbnik miasta Irena Sawicka. Dr Piotr Sobolewski przybliżył dziś uczestnikom historię Korpusu Kadetów.

Początek spaceru miał miejsce na Placu Św. Józefa, który placem stał się w wyniku wielkiego pożaru z 1792 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się zabudowania, m.in. dom księży. W 1818 roku wytyczono projekt placu, a to, co po wielkim pożarze pozostało z domków, wyburzono. Pierwotnie plac miał się ciągnąć do dzisiejszej ul. Łaziennej, ale do tego konieczne by było wyburzenie znajdujących się po drodze zabudowań, dlatego zdecydowano się jedynie na taką przestrzeń, jaką obserwujemy obecnie.

Co warte przypomnienia, na placu w 1835 roku zorganizowano wielki zjazd polityczny, w których uczestniczył car Mikołaj I, król Prus Fryderyk Wilhelm (wraz z ich następcami tronu) czy arcyksiążęta austriaccy. Zjazd był popisem potęgi cara. Dowodem na to były manewry wojsk liczące ok. 60 000 żołnierzy, a także koncert dany przez 2193 orkiestrantów.

Na cześć zjazdu powstał wówczas pomnik, który podpisano słowami: „Niechaj błogosławi Bóg Wszechmogący związek i przyjaźń Rosji z Prusami dla spokoju i dobra obydwóch narodów i dla strachu wspólnych wrogów”. Twórcą pomnika był Jan Jakub Gay, warszawski architekt. Pomnik przetrwał I wojnę światową, a po wojnie został zniszczony przez kaliskich wojskowych, którzy dokonali zniszczeń w sposób partyzancki – konserwator zabytków oficjalnie nie wyraził zgody na niszczenie monumentu.

Korpus Kadetów, który powstał w budynkach dawnego kolegium jezuickiego, znajdował się w okolicach dzisiejszego Placu Św. Józefa. Korpus założony został przez Prusy po II rozbiorze Polski, lecz Prusacy zarządzali nim tylko do 1807 roku, czyli do momentu proklamowania Księstwa Warszawskiego. Wówczas przez kilka lat Korpus był szkołą polską. Kiedy Księstwo Warszawskie upadło, trafił on ponownie pod władanie zaborcy, lecz tym razem byli to Rosjanie. Początkowo przekształcili oni Korpus w szkołę z elementami cywilnymi, lecz w wyniki decyzji księcia Konstantego w 1820 roku Korpus stał się ponownie w pełni wojskową placówką.

Korpus Kadetów był bardzo elitarną szkołą, dlatego lawinowo rosła liczba słuchaczy. W pewnym momencie w okresie Księstwa Warszawskiego wprowadzono nawet opłaty za możliwość studiowania. Korpus Kadetów pod władaniem zaborców miał na celu wynaradawianie jego słuchaczy. Rusyfikacja jednak nie do końca się udała, gdyż część kadetów oraz absolwentów wzięło udział w powstaniu listopadowym. M.in. w odwecie za ten czyn w 1832 roku Rosja zdecydowała się zamknąć Korpus.

Ciekawostki:

  • Na terenie Korpusu Kadetów powstał pierwszy obiekt rekreacyjny w Kaliszu – basen.
  • Dzisiejsza ul. Kadecka nosi tę nazwę ze względu na to, że to właśnie w tamtejszych budynkach mieszkali pracownicy Korpus.
  • W administracyjnej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszkali przełożeni Korpusu Kadetów.
  • Absolwentem kaliskiego Korpusu Kadetów był Ludwik Mierosławski, pierwszy dyktator powstania styczniowego.
  • Nie bez przyczyny jedna z części Centrum Kultury i Sztuki posiada zabudowę przypominającą zabudowę sakralną – mieściła się tam cerkiew służąca Korpusowi Kadetów (zdjęcie poniżej).

Kaliszobrania będą odbywać się raz w miesiącu w soboty w samo południe. Następne spotkanie w ramach Kaliszobrania odbędzie się 23 kwietnia o 12:00. Zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze