Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Kubicatransport
Stokado
Baner AWS
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM
BanerMagdaSpychalskaLatarnik

Wielki Tydzień rozpoczęty!

Niedziela palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień, upamiętniający ostatnie dni Chrystusa. Jego najważniejszą część stanowi Święte Triduum Paschalne. Jednocześnie jest to czas przygotowujący chrześcijan do największego święta, czyli Zmartwychwstania Pańskiego.

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota z Niedzielą Paschalną są dniami szczególnie bogatymi w obchody liturgiczne. Ks. Alfred Berlak zwraca uwagę na to, iż warto w pełni z tego bogactwa skorzystać. „Jest to wspaniały dar Kościoła, który może ubogacić naszą wiarę, nasze życie i zbliżyć nas do Chrystusa. Dzięki głębokiemu przeżyciu Wielkiego Tygodnia, zanurzeniu się w tajemnicę Bożej Miłości, mamy szansę rzeczywiście odnowić nasze życie, odnowić naszą wiarę i nawrócić się do Boga”.

W czasie świąt ludzie najczęściej skupiają się na sprzątaniu, porządkach, przygotowują różne wypieki, starają się, aby stół świąteczny wyglądał jak najpiękniej. Jednak – jak mówi ks. Berlak – ważne jest to, aby przygotować swoje serce i duszę na przyjście Pana. Jak zatem posprzątać i przyozdobić nasze wnętrze w wymiarze duchowym?

Ci, którzy celebrują ten czas, w Wielkim Tygodniu z pewnością wpadają w wir przygotowań świątecznych – często niekiedy zapominając o aspekcie duchowym, czyli tzw. Triduum Paschalnym, które jest bardzo ważne. Przede wszystkim to sprzątanie, uporządkowanie, jest związane ze spowiedzią świętą, taką dobrze przygotowaną i przeżytą. Jest to dobry czas, aby uporządkować swoje serce i dobrze przygotować się do pięknego przeżywania Wielkanocy, tych najważniejszych świąt dla nas – ludzi wierzących. Zrozumienie istoty Wielkiego Tygodnia oraz głębokie przeżycie go pomagają w odkryciu prawdziwego sensu życia, odzyskaniu wiary i nadziei.

Ks. Alfred Berlak – Proboszcz parafii pw. Św Jana Pawła ll

W naszym mieście cyklicznie odbywa się Noc Konfesjonałów. W ubiegłą środę, 13 kwietnia wierni mieli okazję, aby „posprzątać swoje wnętrze”

Triduum Paschalne

Jest to najważniejszy czas w roku, kiedy ludzie uświadamiają sobie, że Jezus oddał za nich życie. W tych dniach wierni celebrują mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się od Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i trwa łącznie trzy doby, aż do liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w Wielką Sobotę po zmroku. Mówi się, że to jest „szczyt szczytów” Liturgii Kościoła, a więc wydarzenie najbardziej uroczyste dla chrześcijan.

Wielki czwartek

Pierwszy dzień jest skoncentrowany na przeżywaniu cierpienia i męki Pana Jezusa. Upamiętnia ustanowienie przez Chrystusa sakramentów: kapłaństwa oraz Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W tym dniu odprawiana jest w kościołach katedralnych Msza Święta Krzyżma. W trakcie nabożeństwa święcone są oleje, którymi namaszczani są wierni podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych. Kapłani zabierają nowe oleje do swoich parafii, natomiast stare zostają spalone. W trakcie liturgii odbywa się również odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

Natomiast w kościołach parafialnych wierni mogą uczestniczyć we wcześniej wspomnianej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Co odróżnia to nabożeństwo od innych? W niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, czyli tzw. „Mandatum”. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą (na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy), gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona. Po zakończeniu liturgii ołtarz zostaje obnażony – zdejmowane są świece, mszał. Jest to symbol zakończonej wieczerzy, odarcia Chrystusa z szat oraz opuszczenia Go przez bliskich.

Wielki Piątek

Podczas drugiej doby przeżywana jest śmierć oraz złożenie do grobu Pana Jezusa. Ten dzień upamiętnia zwycięstwo Chrystusa, który umarł za grzeszników. Zebrani w świątyniach nie usłyszą instrumentów muzycznych, dzwonków oraz pieśni na wejście. Wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament w kaplicy adoracji, a następnie uczestniczyć w drodze krzyżowej. 

Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Wyjątkowe jest również zakończenie mszy – nie ma błogosławieństwa dla zebranych. Po zakończonej liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji (zwanej Grobem Pańskim).

Wielka Sobota

To dzień wyciszenia oraz oczekiwania. Oprócz adoracji Najświętszego Sakramentu można zobaczyć czuwających przy grobie ministrantów, służbę liturgiczną, grupy parafialne, modlitewne. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Tradycyjnie w tym dniu wierni przychodzą do świątyni, aby pobłogosławić pokarmy, które kolejnego dnia trafią na ich stoły wielkanocne. Co może znaleźć się w koszyczku?

  • Jajka – symbol odradzającego się życia
  • Ciasto – wypiek jest symbolem ludzkiej doskonałości oraz umiejętności jakie człowiek nabył i za jakie chciałby podziękować Bogu.
  • Baranek – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią oraz przezwyciężenie zła.
  • Chleb – Pieczywo jest nawiązaniem do przemienienia pańskiego dokonanego przez Jezusa w Wielki Czwartek podczas ostatniej wieczerzy. Jest to również symbol pomyślności i dobrobytu.
  • Sól – Jest symbolem prawdy oraz oczyszczenia naszej duszy które powinno się odbyć podczas Świąt Wielkanocnych.
  • Kiełbasa – wędlina lub kiełbasa wieprzowa są w święconce zapowiedzią płodności, zdrowia i dostatku materialnego. Również są pamiątką ofiary złożonej z Baranka Bożego, ofiary Jezusa na krzyżu, dla odkupienia ludzkości.

Niedziela Wielkanocna

Dla wiernych jest to dzień radości, który rozpoczynają od rezurekcji, czyli ogłoszenia zmartwychwstania Pana Jezusa. Podczas nabożeństwa odbywa się również procesja z udziałem wiernych wokół parafii. Dawniej rezurekcję poprzedzał wieki huk z dział armatnich – hałas miał upamiętniać przesuwane głazy w grobie Jezusa. Po uroczystości rodziny gromadzą się przy stole i spożywają wspólnie śniadanie wielkanocne.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze