Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wielkopolscy rolnicy w potrzasku. ASF generuje coraz większe straty.

Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF staje się coraz bardziej zatrważająca. Gospodarstwa rolne ponoszą znaczące straty, a przyszłość wielu hodowli i chowu świń w Wielkopolsce jest niepewna i zagrożona.

Afrykański Pomór Świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików może stanowić zagrożenie dla trzody chlewnej. ‘ Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem rolników, szczególnie w strefie czerwonej, na wielkie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami wynikającymi z obowiązku podejmowania działań w celu walki z chorobą w gospodarstwach gdzie została stwierdzona. Wiążą się one koniecznością całkowitej redukcji wszystkich zwierząt z zapowietrzonego stada, obowiązkiem przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych, jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno na terenie kraju jak i poza jego granice. Ten ostatni element bardzo mocno wpływa na sytuację ekonomiczną wielkopolskich rolników.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski wraz z Grzegorzem Majchrzakiem Prezesem Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej oraz Burmistrzem Krobi Łukaszem Kubiakiem wyrażając obawy z zaistniałą sytuacją spotkali się w tej sprawie z Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem. Podczas rozmowy przedstawiono szereg postulatów, istotnych dla bezpieczeństwa ekonomicznego i żywnościowego hodowców trzody chlewnej z terenu województwa wielkopolskiego. Tyczyły się one między innymi łagodzenia restrykcji w strefie czerwonej w zakresie przemieszczania zwierząt, zintensyfikowania odstrzału dzików, określeń terminu obowiązywania stref niebieskiej i różowej, jak również umożliwienia uczestnictwa w polowaniach myśliwskich psów z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ponadto poruszone zostały kwestie istotne dla hodowli i chowu świń takie jak uproszczenie zasad dofinansowania chlewni dla loch, zachowanie ras rodzimych, ułatwienie zasad związanych z dofinansowaniem chlewni dla loch czy też opracowanie i wdrożenie krajowej strategii produkcji prosiąt.

Wspólnie z Prezesem Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Grzegorzem Majchrzakiem oraz Burmistrzem Krobi Łukaszem Kubiakiem odbyliśmy spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem. Przedstawiliśmy postulaty Wielkopolskich Rolników. ASF bardzo rozwinął się na terenie Wielkopolski utrudniając hodowlę świń. Zwróciliśmy uwagę na problemy rolników utrzymujących hodowle trzody chlewnej w strefie czerwonej. Minister zapewnił, że rolnicy otrzymają wsparcie. Ważną kwestią jest również zdejmowanie stref niebieskich i różowych z obszarów, na których już od ponad roku nie notuje się przypadków wirusa i Główny Lekarz weterynarii może wnioskować o zdjęcie strefy. Taka sytuacja dotyczy wielu Wielkopolskich powiatów. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk pozytywnie odniósł się do przedstawionych mu postulatów.

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

W 2021 roku z powodu wzrostu kosztów produkcji, niskich cen skupu i rozprzestrzeniającego się wirusa afrykańskiego pomoru świń, bardzo dużo gospodarstw rolnych zrezygnowało z hodowli trzody chlewnej. Ilość pogłowia trzody chlewnej w Wielkopolsce spadło w sposób dramatyczny do poziomu ok 2.4 mln sztuk z pułapu blisko 3,2 mln w roku 2020. Dotychczas wirus ASF pojawił się głównie na terenach południowo zachodnich części województwa wielkopolskiego szczególnie w powiatach: leszczyńskim, rawickim, gostyńskim, krotoszyńskim oraz szamotulskim, międzychodzkim nowotomyskim i grodziskim.

Z wirusem Afrykańskiego pomoru świń borykamy się już od 2014 roku. Obecnie strefach ceny skupu żywca są poniżej kosztów produkcji. Wiele gospodarstw bankrutuje, sytuacja na rynku jest cały czas niepewna. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwrócił uwagę na problemy rolników dotkniętych skutkami występowania ASF i stara się pomóc oraz wypracować wspólny plan działań nie tylko na szczeblu samorządowym ale także sygnalizując problemy na poziomie krajowym by przekazać problemy, z którymi borykają się rolnicy. Ważne jest teraz by nastąpiła stabilizacja sytuacji na rynku oraz wzrost opłacalności hodowli by rolnicy mogli sprzedawać trzodę chlewną powyżej kosztów produkcji.

Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej Grzegorz Majchrzak.

Kwestie problemów wynikających z epidemii wirusa ASF były także omawiane w czasie spotkania z Januszem Wojciechowskim, Komisarzem UE ds. Rolnictwa. Spotkanie to odbyło się w ramach obrad Koalicji Europejskich Regionów Rolniczych „Agriregions”, w której Wielkopolska aktywnie uczestniczy. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski poinformował Komisarza o wystąpieniu, które skierował na ręce Wicepremiera i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także na ręce samego Komisarza, w którym szerzej zawarł postulaty związane ze złagodzeniem restrykcji i określeniem terminów obowiązywania stref z ograniczeniami, wyznaczanych przez Komisję Europejską. Zwrócił się także z prośbą o podjęcie dalszych, pilnych działań w zakresie kontynuacji udzielania pomocy administracyjnej i finansowej producentom żywca wieprzowego.

Ponadto podczas wizyty w imieniu samorządowców oraz hodowców trzody chlewnej z terenu Wielkopolski Pan Wicemarszałek oraz Pan Prezes przekazali na ręce Pana Ministra pismo z prośbą o podjęcie dalszych pilnych działań.

źródło: Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego fot.: pixabay
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze