Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wielkopolscy sołtysi świętowali w Kaliszu i Stawiszynie

Ponad 700 sołtysów i sołtysek z Wielkopolski i Diecezji Kaliskiej wzięło udział w VIII Pielgrzymce Sołtysów do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Wydarzenie zorganizowano kilka dni po przypadającym 11 marca Dniu Sołtysa.

Pierwszą część obchodów rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych przed Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, następnie odprawiona została Msza Św. w intencji sołtysów z Wielkopolski i Diecezji Kaliskiej, której przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun. Uczestnicy złożyli także kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

Następnie uroczystości przeniosły się do Stawiszyna, gdzie rozstrzygnięty został etap wojewódzki konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”.

Jak zaznaczył Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, najlepsze okazało się sołectwo Brenno, z gminy Wijewo, w powiecie leszczyńskim projektem „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej nad Jeziorem Breńskim” i awansowało do etapu krajowego konkursu.

Pielgrzymka sołtysów była także okazją do wyróżnienia odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” 74 sołtysom, którzy swoją postawą i zagazowaniem wspierają lokalną społeczność oraz przyczyniają się do rozwoju swoich małych ojczyzn. Całość wydarzenia uświetniły wstępy artystyczne zespołu Stawiszynianki oraz Dzieci z Zespołu Wokalnego z Domu Kultury w Zbiersku – podkreślił K. Grabowski.

Krzysztof Grabowski

We wręczeniu nagród wzięli także udział m.in. radny sejmiku województwa wielkopolskiego Andrzej Pichet czy wicewojewoda Jarosław Maciejewski.

Z kolei Szymon Wdowczyk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, zwrócił uwagę, że wydarzenie to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Jako Kaliszanin bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogłem zająć się merytoryczną organizacją Wielkopolskich Obchodów Dnia Sołtysa z ich początkiem w Kaliszu. To święto nam się pięknie od lat rozwija. W swoich działaniach dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego współpracuje na co dzień z prezydentami, wójtami czy starostami, ale kluczowym elementem jest kontakt i współpraca z Sołtyskami i Sołtysami z terenu Wielkopolski, bo to oni najczęściej rozmawiają ze swoimi mieszkańcami i zgłaszają jakie są ich potrzeby i problemy. A ja staram się je rozwiązywać – zauważył S. Wdowczyk.

Szymon Wdowczyk

Organizatorami wydarzenia byli: biskup kaliski Damian Bryl, Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jarosław Maciejewski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego i Grzegorz Kaczmarek, burmistrz Stawiszyna.

Tekst: UMWW/K. Grabowski; fot. M. Raczyński

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze