baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Wielkopolska bez bezrobocia

Jak podaje GUS w województwach stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie od 3,1%. w województwie wielkopolskim, które jest regionem z najmniejszym odsetkiem osób bezrobotnych, do 8,5% w województwie warmińsko-mazurskim. Drugim województwem z najniższym poziomem bezrobocia jest województwo śląskie – 4,3%.

Bezrobocie zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny znów spadło i to do poziomu niższego niż przed pandemią. Najniższym odsetkiem osób bez pracy może poszczycić się Wielkopolska. Inne województwa są z dala od poziomu, który reprezentuje nasz region.

W urzędach pracy zarejestrowanych było 898,8 tys. bezrobotnych, o 12,1 tys. (1,3%) mniej niż w październiku oraz o 126,9 tys. (12,4%) niż w roku 2020.

Porównując obecny rok z ubiegłym można zauważyć, że  bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach. Najmocniej widać to w województwie warmińsko-mazurskim (o 1,4 p.p.), następnie w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim (powyżej 1 p.p.). W Wielkopolsce ten spadek nastąpił o 0,6 p.p. W Polsce widoczny jest spadek bezrobotnych w wieku produkcyjnym.

Skutki bezrobocia, czyli problemy od których odchodzimy:

-poczucie wykluczenia ze społeczeństwa niwelowane dzięki coraz większej ilości osób aktywnych zawodowo

-utrata statusu społecznego, odchodząca w zapomnienie dzięki malejącej stopie bezrobocia

-pogarszanie się stanu zdrowia społeczeństwa, które jest ograniczane, w związku ze spadkiem stopy bezrobocia, co wiąże się z faktem, że brak miejsca pracy może przyczyniać się do rozwoju depresji

-zmniejszenie biedy i ubóstwa

-spadek salda migracji, w związku z malejącym odsetkiem osób emigrujących zarobkowo

– odkładanie decyzji o założeniu rodziny zostaje niwelowane, przez co wzrośnie przyrost naturalny, gdyż stabilizacja życiowa, którą zapewnia praca i stały dochód znacząco wpływa się na decyzję o założeniu rodziny.

Źródło: GUS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze