baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Wielkopolska Rada Rolnicza rozpoczęła pracę

15 lutego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Wielkopolskiej Rady Rolniczej – ciała doradczego Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Do zadań Rady należy opiniowanie oraz wspieranie działań realizowanych w sektorze rolno-spożywczym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, a także działania promocyjne i interwencyjne na rzecz Wielkopolskiego rolnictwa.

Pierwsze posiedzenie Rady było okazją do wręczenia nominacji Członkom tego gremium przez Przewodniczącego Rady, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego. W skład Rady, liczącej 15 osób, wchodzą przedstawiciele organizacji regionalnych, związków rolno-spożywczych, stowarzyszeń naukowych, instytucji wspierających rozwój obszarów wiejskich, organizacji skupiających środowiska rolnicze oraz instytucji biorących udział w kreowaniu polityki rozwoju rolno-spożywczej.

Celem działania Rady, oprócz głosu doradczego, jest także wzmocnienie mechanizmów koordynacji i rozwoju. Ponadto Rada ocenia funkcjonujący system wspierania rolnictwa i przetwórstwa rekomendując rozwiązania udoskonalające.

„Powołanie Wielkopolskiej Rady Rolniczej to krok do lepszego poznania bieżącej sytuacji w rolnictwie, która jest omawiana i prezentowana przez przedstawicieli i ekspertów wielu branż rolniczych. Skupienie w jednym miejscu osób będących blisko rolników i producentów żywności to ważna część działalności Rady. Do jej zadań należy monitorowanie i informowanie o bieżących trudnościach na rynkach produkcji rolnej i przetwórstwa. Dzięki wsparciu ekspertów Zarząd Województwa Wielkopolskiego ma pełniejsze rozeznanie w danej sytuacji i może podejmować stosowne działania wspierające rolników i cały sektor” – mówi Krzysztof Grabowski, Przewodniczący Rady, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Członkowie rady, reprezentujący rozmaite gałęzie rolnictwa, mogą wspólnie interweniować u władz państwowych i instytucji w sytuacjach kryzysowych. Sytuacja taka miała to miejsce w przypadku nasilenia się występowania afrykańskiego pomoru świń w naszym województwie, kiedy to Wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz Grzegorz Majchrzak, Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej interweniowali u Ministra Rolnictwa w sprawie podejmowania szybszych działań dotyczących ASF na terenie wielu wielkopolskich powiatów w styczniu 2022 roku.

„Wielkopolska Rada Rolnicza to krok do scalenia środowiska rolniczego, by w obliczu różnych problemów, przedstawiciele i rolnicy różnych specjalizacji wzajemnie się wspierali i mówili jednym głosem. Rada mając możliwość komunikacji licznych branż rolniczych i przetwórczych ma wiedzę w pełnym zakresie o panującej sytuacji. Duże znaczenie ma także regularności i ciągłość odbywających się spotkań by na bieżąco i bez zbędnej zwłoki podejmować ważne tematy i współpracować z Zarządem Województwa Wielkopolskiego” – mówi Zofia Szalczyk, Członek Rady i radna Województwa Wielkopolskiego.

Celem działania Rady oprócz głosu doradczego jest także wzmocnienie mechanizmów koordynacji i rozwoju. Ponadto Rada ocenia funkcjonujący system wspierania rolnictwa i przetwórstwa rekomendując rozwiązania udoskonalające. Dodatkowymi kompletacjami członków rady są także działania w  zakresie ochrony środowiska i zapobiegania pustynnieniu obszarów Wielkopolski, promocja rolnictwa ekologicznego, żywności wysokiej jakości, agroturystki oraz odnawialnych źródeł energii.

Źródło: UMWW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze