Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wielkopolski 1% podatku to aż 768 mln zł

Możliwość przekazywania 1% podatku na rzecz OPP istnieje od 2004 roku (pierwszy raz można było z niej skorzystać w rozliczeniu PIT za 2003 rok) i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością.

„W ciągu 18 lat wielkopolscy podatnicy przekazali w ten sposób wybranym organizacjom łącznie ponad 768 mln zł. Na przestrzeni ostatnich 10 lat roczna kwota 1% przekazanego przez Wielkopolan wzrosła ponad 3-krotnie (w ostatnim rozliczeniu PIT przekazaliśmy o 59,5 mln zł więcej niż w rozliczeniu za rok 2010)”.

– powiedziała rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Przekazywaniu 1% podatku sprzyja z pewnością coraz większa automatyzacja rozliczeń PIT. Osoby korzystające z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla nich zeznaniu znajdą również dane OPP, na rzecz której przekazali 1% swojego podatku w roku ubiegłym. Jeśli w tym roku będą jednak chcieli podzielić się swoim 1% z inną organizacją, mogą to zrobić wpisując dane wybranej OPP (w tym numer KRS).

Ułatwienia w mechanizmie 1% obejmują również seniorów (którzy nie mają już obowiązku rozliczania się w zeznaniu podatkowym). Mogą oni skorzystać z uproszczonego oświadczenia PIT-OP. Jeśli składali je już w latach poprzednich, to w tym roku ich wybór zostanie automatycznie powielony i zaakceptowany przez urząd skarbowy. Nie muszą oni zatem robić nic, by swój 1% przekazać tej samej OPP. Jeśli chcą ją jednak zmienić – wystarczy, że złożą PIT-OP wskazując inną organizację pożytku publicznego.

„W ubiegłorocznym rozliczeniu PIT podatnicy z naszego powiatu skarbowego przekazali w ramach 1% w sumie 1938151,96 zł”.

– wspomniał Naczelnik II Urzędu Skarbowego w Kaliszu

Tweet

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze