Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Wielkopolski Wieniec Dożynkowy z III nagrodą na Dożynkach Prezydenckich

Wielkopolski Wieniec Dożynkowy upleciony przez twórcę ludowego Piotra Barańczaka oraz Grupa Wieńcowa złożona z Zespołu „Głogowianie” i Kapeli Dudziarskiej „Snutki” z Potarzycy – zdobyli trzecie miejsce podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie. W ostatni weekend września 2023 roku wieniec był oceniany w konkursie organizowanym w Pałacu Prezydenckim. Tegoroczne żniwne dzieło było już pokazywane pod koniec sierpnia w Pleszewie podczas Dożynek Wielkopolskich. Wieniec i Grupę przygotowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – jak co roku – zlecił przygotowanie wieńca na Dożynki Prezydenckie. Wieniec dożynkowy dla Wielkopolski uplótł i ozdobił – już po raz dwunasty – artysta ludowy Piotr Barańczak przy pomocy swojej rodziny i sąsiadów, mieszkańców wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa. Wieniec swą formą nawiązywał do żniwnej korony, którą na dożynki zakładała na głowę przodownica. Do jego wykonania użyto w różnych splotach i proporcjach trzech zbóż: żyta, pszenicy i owsa.

Do dekoracji wykorzystano naturalne suszone kwiaty i zioła oraz jarzębinę i len. Wieniec dożynkowy o kulistej podstawie miał sześć ramion, zwieńczonych wiechą z kłosami pszenicy, suszonego zatrwiana oraz owoców lnu i jarzębiny. Ramiona wieńca wykonane były z wiązanych kłosów pszenicy włochatej – na zewnątrz oraz owsa – od środka, stanowiąc zewnętrzną oprawę wieńca. Jego środek tworzyło wiązane poszycie z całej długości słomy żytniej, a wieńczyła korona z ośmiu ramion, plecionych przez mistrza plecionkarstwa, oraz krzyż z prasowanej słomki.

Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyła Grupa Wieńcowa złożona z tancerzy i śpiewaków Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie” z Gminy Raszków w powiecie ostrowskim wraz z Kapelą Dudziarską „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina. Kilkunastoosobowa Grupa zaprezentowała wieniec w sobotnim konkursie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego i przedstawiła krótki obrzęd dożynkowy. „Głogowianie” zaśpiewali dożynkowe pieśni i otańczyli wielkopolski wieniec w wiwacie, lendrze i okrągłym. Do tańca zagrali na tradycyjnych wielkopolskich instrumentach młodzi muzycy z okolic Jarocina: Fryderyk Jankowski na dudach i Jagoda Pawlak na skrzypcach podwiązanych. Oboje od kilku lat tworzą część Kapeli Dudziarskiej działającej przy Zespole „Snutki” w Potarzycy. Wszyscy wystąpili w odświętnych strojach, tradycyjnie noszonych przez mieszkańców wsi południowej części Wielkopolski. OGLĄDAJ

Dźwięki mało znanych w kraju dud, piękny wieniec, dostojna prezentacja Wielkopolski oraz żywiołowe tańce – zrobiły wrażenie na komisji konkursowej, która przyznała naszej reprezentacji trzecie miejsce. Ogłoszenie wyników konkursu odbywało się w sali kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w obecności Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. To już siódma nagroda w ciągu ostatnich 10 lat dla województwa wielkopolskiego w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej. „Głogowianie” są laureatami trzeciego miejsca już po raz drugi – wygrali poprzednio w 2019 roku w Spale. Tym razem także nie zabrakło tancerzom radości i poczucia szczęścia. Jak mówiła kierownicza zespołu Mariola Janiak – Jesteśmy dumni ze swojej kultury ludowej i dziedzictwa Głogowy. Dziękujemy Piotrowi Kulce choreografowi z Poznania, który pomógł nam przygotować obrzęd dożynkowy.

Przedstawiciele Wielkopolski wzięli także udział w niedzielnych obchodach Dożynek Prezydenckich. Nieśli wielkopolski wieniec w uroczystym korowodzie wśród innych reprezentacji wojewódzkich. Para prezydencka wręczyła „Głogowianom” dyplom za zdobycie trzeciej nagrody, a grupa ofiarowała Agacie i Andrzejowi Dudom prezent – litografię ze wzorami i inspiracjami haftu nasnuwanego i stroju wielkopolskiego. Wszyscy przedstawiciele uczestniczyli w Gościńcu Prezydenckim w ogrodach pałacu, gdzie prezentowane były stoiska gastronomiczne z całej Polski, m.in. z Jarocina. Grupie towarzyszyli przedstawiciele z Wielkopolski, Szymon Wdowczyk z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, a także Anna Gałczyńska z Centrum.

Źródło: CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze