Wirus ASF nadal zagraża wielkopolskim hodowcom

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W naradzie, której przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu. Tematem przewodnim spotkania było wystąpienie ogniska wirusa ASF w jednym z gospodarstw trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim.

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki przedstawił obecną sytuację epizootyczną na ternie województwa. Omówił także aktualny stan zwalczania ognisk ptasiej grypy w Wielkopolsce, których w tym roku w szczytowym momencie było 91 – najwięcej w powiatach kaliskim, ostrowskim i ostrzeszowskim, kępińskim.

Od jesieni ubiegłego roku, aż do 1 maja w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków afrykańskiego pomoru świń. Na początku maja, w powiecie szamotulskim (m. Bielawy) odstrzelono dzika, który jak się później okazało był nosicielem ASF. Podobne przypadki odnotowywano na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego, w m. Psarki w powiecie szamotulskim oraz w powiecie międzychodzkim. 26 maja przypadek wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Zagrożenie dotyczy dużego stada – około 3 tys. sztuk świń. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania choroby poza wyznaczony obszar. Rozpoczęła się likwidacja całego stada.

Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. Do poszukiwań włączy się również 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączono również dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu. W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie i szybką reakcję, zapewniając jednocześnie o dalszym wparciu działań, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie Wielkopolski, która jest liderem w kraju w produkcji trzody chlewnej.

Źródło: WUW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze