baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Wojewódzko-diecezjalne dożynki odbędą się w Pleszewie. Program obchodów

Podczas konferencji prasowej  24 lipca br. w Zajezdni Kultury w Pleszewie Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, ks. Rafał Mielcarek – Dziekan Dekanatu Pleszewskiego, Maciej Wasielewski – Starosta Pleszewski oraz Arkadiusz Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew poinformowali o programie tegorocznego regionalnego święta plonów. 22 Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbędą się 27 sierpnia 2023 roku w Pleszewie.  

– Wracamy do dożynek wojewódzkich po covidowej przerwie – ostatnia taka uroczystość odbyła się w 2019 roku. Obiecałam, że regionalne święto plonów odbędzie się w południowej Wielkopolsce. Teraz wywiązuję się z tej obietnicy. Wymyśliłem wstępnie Pleszew.  Jednak dożynki nie mogłyby się odbyć, gdyby miejscowi gospodarze nie wyrazili akceptacji dla tego pomysłu. Dziękuję Panu Staroście i Panu Burmistrzowi, że zdecydowali się wspólnie z nami podjąć ten wysiłek. Muszę też wspomnieć o ogromnej przychylności i akceptacji dla tej idei księdza biskupa Damiana Bryla – podkreślił marszałek Marek Woźniak. 

– Pleszew został wybrany z wielu powodów, m.in. dlatego, że jest to miasto, które się pięknie rozwija w ostatnich latach. To miasto, na które trzeba zwrócić uwagę wszystkich Wielkopolan. Ośrodkowi miejskiemu towarzyszy obszar rolniczy, z tradycjami i osiągnięciami, z nowoczesnością i wykorzystaniem szans, które dają środki unijne. Myślę, że starościny i starostowie dożynek są takimi dobrymi przykładami wielkopolskich gospodarzy – dodał marszałek.

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski poinformował, że dziękczynienie za plony rozpocznie się od otwarcia wystawy rolniczej o godzinie 12.00 na Stadionie Miejskim w Pleszewie, na godzinę przed mszą świętą. – Wystawa będzie trwała cały czas, ponieważ będzie na terenach przyległych do miejsca uroczystości. Na tej ekspozycji będziemy chcieli zaprezentować w pigułce dorobek wielkopolskich rolników – mówił Krzysztof Grabowski.

O godz. 13.00 pod przewodnictwem JE bp. Damiana Bryla rozpocznie się msza święta. Ks. Rafał Mielcarek, Dziekan Dekanatu Pleszewskiego podkreślił: –  Dożynki to czas dziękczynienia, przede wszystkim Panu Bogu za błogosławieństwo, którym nas obdarowuje. Dziękujemy Bogu za plony ziemi. Dziękujemy za to, że daje nam nie tylko pokarm duchowy, ale także chleb. Ten chleb jest dzięki pracy rolników, którzy nigdy do końca nie są w stanie przewidzieć, jaki to będzie czas. Czy będzie tyle deszczu, słońca, pogody, ile potrzeba. Dlatego zawsze zwracają się do Boga o Boże błogosławieństwo – mówił ks. Mielcarek.

Maciej Wasielewski, Starosta Pleszewski zaprezentował starostów tegorocznych Dożynek Wielkopolskich. To Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński. Starościna dożynek mieszka w Sulęcinie, od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Pani Joanna laureatką w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku. Starosta dożynek pochodzi z Taczanowa Pierwszego, tam od 37 lat wraz z żoną Anną rozwija rodzinne gospodarstwo rolne, które liczy obecne 56 ha.  Został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.  

Burmistrz Arkadiusz Ptak zaznaczył, że rok 2023 jest szczególny dla Pleszewa, ponieważ obchodzony jest jubileusz jego 740-lecia. – Od początku roku był szereg uroczystości, które podkreślały wielowiekową tradycję naszego miasta, od połowy lat 70-ych gminy miejsko-wiejskiej. Takie wyróżnienie w postaci organizacji dożynek wojewódzko-diecezjalnych w tym szczególnym roku jest naprawdę uzasadnione. Trudno mi wskazać inną gminę w województwie wielkopolskim, gdzie byłaby tak bogata infrastruktura i tak dużo instytucji pracujących na rzecz rolnictwa. To w gminie Pleszew swoją siedzibę ma Ośrodek Doradztwa Rolniczego, to w gminie Pleszew jest szkoła rolnicza oraz wszystkie instytucje o charakterze powiatowym – dodawał prof. Arkadiusz Ptak.

Na zakończenie obchodów wielkopolskiego święta plonów, o godz. 20.30, wystąpi zespół BEATA i BAJM. 

Ramowy program 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich:

STADION MIEJSKI
Aleje Wojska Polskiego 
12.00 – otwarcie Wystawy Rolniczej  
13.00 – Msza Święta
Po Mszy Świętej obrzęd dożynkowy 
16.30  – program artystyczny 

CENTRUM KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA OHP 
Aleje Wojska Polskiego 21 
20.30 – koncert zespołu BEATA I BAJM. WSTĘP WOLNY 
 
Organizatorami 22. Wojewódzko – Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Diecezja Kaliska, Powiat Pleszewski oraz Miasto i Gmina Pleszew. 

Źródło: UMWW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze