„Wolę się zbroić niż śpiewać Imagine” – ks. Nowacki odnosi się do słów Franciszka
Papież Franciszek, kolejny raz podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej, zabrał głos w dość kontrowersyjny sposób. Tym razem uznał, że „podniesienie wydatków na zbrojenia do 2% PKB to szaleństwo”. Do wypowiedzi papieża odniósł się na swoim Twitterze ks. Paweł Nowacki, lider Duszpasterstwa Akademickiego Diecezji Kaliskiej „Na Piętrze”. Stwierdził on, że „woli się zbroić niż śpiewać <Imagine>”.
W przestrzeni publicznej po raz kolejny zawrzało w wyniku słów wypowiedzianych przez papieża Franciszka. Skrytykował on nie tylko zbrojenie się, ale także inne formy jednoczenia się przeciwko agresorowi. – Zrobiło mi się wstyd, kiedy przeczytałem, że grupa państw zgodziła się podnieść do 2 procent PKB wydatki na zbrojenia jako odpowiedź na to, co się dzieje. Szaleństwo – mówił Ojciec Święty.
Prawdziwą odpowiedzią nie jest więcej broni, następne sankcje i sojusze polityczno-militarne, ale inny sposób zarządzania światem; nie przez pokazywanie zębów
Do wypowiedzi papieża odniósł się na swoim profilu na Twitterze kaliski kapłan, duszpasterz akademicki Diecezji Kaliskiej ks. Paweł Nowacki.
2% na obronność to już zbrodnia – twierdzi Papież Franciszek. To idealizm, wypływający co prawda z Ewangelii, ale pomijający konsekwencje grzechu, który „tworzy” zbrodniarzy i budzi konieczność obrony. Nie wolno o tym zapomnieć. Wolę się zbroić niż śpiewać „Imagine”
Skąd odniesienie do „Imagine” zespołu The Beatles? Wczytując się w tekst „Imagine”, można dostrzec specyficzną wizję świata. Lennon śpiewał o tym, aby wyobrazić sobie świat bez wojen, bez nieba, bez piekła, bez państw, bez religii, bez własności prywatnej. John Lennon sam przyznał w jednym z wywiadów, że „Imagine” jest manifestem komunistycznym.
Poprosiliśmy ks. Pawła Nowackiego o dodatkowy komentarz do opublikowanego przez niego „twitta”.
Pacyfistyczna wizja świata, którą swoim apelem roztacza papież Franciszek jest piękna – o ile taki świat jest w ogóle realny. Inaczej to czysta ideologia.
Ks. Paweł Nowacki
– Do takiego „idealnego świata” w zasadzie dąży przesłanie Ewangelii. Jej radykalizm jednak (a tu z radykalizmem mamy do czynienia) jest trudny do osiągnięcia i sama Ewangelia nigdy nikogo do radykalizmu nie zmusi – proponuje go jedynie jako drogę doskonalszą – mówi ks. Nowacki. – Papież głosi czystą Ewangelię, która jednak rozbija się o realia tego świata, skażonego przecież grzechem – dodaje. – Mam też nieodparte wrażenie, że o wiele łatwiej głosić pacyfistyczne marzenia o braku zbrojenia ze środka zachodniej Europy, niż z Europy Wschodniej, gdzie tyran czyha za drzwiami – twierdzi ks. Paweł Nowacki.
Czy jednak powyższa argumentacja ma poparcie w nauce Kościoła? – Musimy pamiętać, że nawet Katechizm Kościoła Katolickiego mówi wprost o konieczności obrony zbrojnej, podając jej konkretne warunki. To przecież element nauczania Kościoła – argumentuje ks. Nowacki.
– W obecnej sytuacji geopolitycznej bardziej wsłuchuję się zatem w Jezusa, który w kontekście głoszenia Ewangelii sam sugeruje: „bądźcie przebiegli jak węże”. Roztropność zawsze w cenie – kończy ks. Nowacki.
Ks. Paweł Nowacki jest wikariuszem w kaliskiej Katedrze, a także diecezjalnym duszpasterzem akademickim oraz duszpasterzem wspólnoty „Spotkajmy się z uśmiechem„, czyli grupy osób modlących się o dobrego męża i dobrą żonę. Jest także autorem popularnego wierszowanego kazania, które wygłosił w Niedzielę Wielkanocną 2021 roku.
Ksiądz zawadiaka.