Wspomnienie wybitnego kaliszanina
W tym roku przypada 190. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Adama Chodyńskiego – z zawodu i życiowej konieczności prawnika, z zamiłowania badacza i historyka Kalisza, publicysty i dziennikarza. 16 grudnia otwarta zostanie wystawa i odbędzie się sympozjum, poświęcone tej – jednej z najbardziej zasłużonych dla rodzinnego miasta – postaci.
W piątek, 16 grudnia – w 190. rocznicę urodzin Chodyńskiego – na grobie historyka złożone zostaną kwiaty. Główna część obchodów odbędzie się w siedzibie Akademii Kaliskiej, przy Nowym Świecie. To tam zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Adam Chodyński (1832-1902). Historyk Kalisza, prawnik, literat. W 190. rocznicę urodzin i w 120. rocznicę śmierci”. W programie obchodów przewidziano także sympozjum poświęcone tej, wyjątkowo zasłużonej dla miasta, postaci.
Adam Chodyński (16 XII 1832 – 24 V 1902) z zawodu i życiowej konieczności był prawnikiem, z zamiłowania badaczem i historykiem Kalisza, publicystą, dziennikarzem i współtwórcą „Kaliszanina”. Wśród wielu osób zasłużonych dla swojego miasta, Adam Chodyński zajmuje szczególne miejsce. Jego wieloletnia, rzetelna i prowadzona społecznie praca na rzecz rodzinnego miasta i jego historii, zaowocowała w szczególności twórczością naukową, publicystyczną i literacką, której ogromna część do dziś stanowi źródło wiedzy o Kaliszu. Kalisz zawdzięcza mu znaczną część opisów swojej historii, zabytków i postaci wielokulturowego miasta. Można powiedzieć, że nie ma historii Kalisza bez dokonań Chodyńskiego. Zbudował bowiem podwaliny pod późniejsze prace nad monografią Kalisza i guberni kaliskiej. Znaczący był również wkład Chodyńskiego w formowanie się nowoczesnej kaliskiej prasy, był jednym z inicjatorów i twórców „Kaliszanina” czasopisma ukazującego się w latach 1870-1892.
źródło: um