baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Wystawa „Wszystko jest liczbą” w Lewkowie

„Wszystko… jest liczbą” ten cytat z Pitagorasa stanowi tytuł nowej, interaktywnej wystawy, którą od niedzieli 7 maja 2023r. będzie można oglądać, a raczej w niej uczestniczyć w Muzeum w Lewkowie, w budynku Dawnej Wozowni Autorem ekspozycji jest doktor Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chcieliśmy zaprezentować praktyczne zastosowania matematyki. Na wystawie znajdą państwo eksperymenty przedstawiające wykorzystanie matematyki w sztuce, nauce, muzyce, bardzo różnych dziedzinach życia. Bo tak naprawdę w otaczającym nas świecie wszystko ma podstawy matematyczne. Dlatego zdecydowaliśmy się na taki tytuł. Wszystko jest liczbą, czyli wszystko jest matematyką – tłumaczy dr Maciej Kluza.

Na wystawie jest 35 modeli umożliwiających wykonanie ponad 60 doświadczeń. Zwiedzający mają okazję poznać dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy, i to nie ucząc się regułek, ale przeprowadzając eksperymenty.

Zadania przygotowane na wystawę pobudzą wyobraźnię przestrzenną, układając wielościany, wcielą się w rolę malarza studiującego zasady perspektywy, a przy użyciu monochordu poznają reguły tworzenia akordów muzycznych. Wystawa odpowiada programowi nauczania matematyki, jest zatem wspaniałym uzupełnieniem lekcji realizowanych w szkołach. Pozwala na przyswajanie cennej wiedzy poprzez wykorzystanie specjalnych przyrządów i urządzeń, a takżegier, układanek, puzzli czy kwadratów magicznych – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Muzeum w Lewkowie potrwa od 7 maja do końca lipca 2023r.

Czas trwania wystawy: 7 maja –31 lipca 2023r.
Miejsce: Dawna Wozownia
Ceny biletów:
20 złotych – normalny,
15 złotych – ulgowy,
50 złotych –
bilet rodziny (2 dorosłych i maksymalnie 4 dzieci)
Wystawa czynna od wtorku

Zalecana wielkość grupy – do 30 osób.

Rezerwacje terminów dla klas i szkół – edukacja@muzeumwlewkowie.pl

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze