Wyjątkowa kolekcja XIX-wiecznych obrazów w MBP

Dział Zbiorów Specjalnych Miejskiej biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu – dzięki darowi Zofii Borowiak – powiększył się o wyjątkową kolekcję XIX-wiecznych obrazów. Uwieczniono na nich przedstawicieli aż czterech pokoleń zasłużonej dla Kalisza i ziemi kaliskiej rodziny Mieszczańskich herbu Łabędź.

Oficjalne przekazanie rodzinnych pamiątek na ręce dyrektora Roberta Kucińskiego odbyło się we wtorkowe popołudnie w Bibliotece Głównej. Z portretów spoglądają m. in. urodzony w Horyngrodzie w 1774 r. nestor rodu Władysław oraz jego żona Aniela z Jaworskich, lekarz sztabowy byłych wojsk napoleońskich, powstaniec 1830/31 r. i właściciel majątku Głaniszew – Kazimierz Maciej (1803-1863) oraz jego żona Nepomucena z Boesów (1815-1848), inicjator Towarzystwa Lekarzy Guberni Kaliskiej oraz lekarz w Męskim Gimnazjum Klasycystycznym w Kaliszu – Kazimierz Józef (1840-1881), powstaniec 1863 r. i właściciel dóbr Wójcice – Antoni (1846-1924), a także Ludwik Kazimierz (1872-1925), właściciel dóbr Lubanów i jego żona Klementyna z Arnoldów (1874-1912).

W zbiorach specjalnych biblioteki od kilku miesięcy znajdują się również unikatowe dokumenty oraz fotografie związane z rodziną Słubickich – podarowane także przez Zofię Borowiak. Zarówno obrazy, jak i dokumenty stanowią prawdziwą kopalnię tematów i nieocenione źródło informacji dla opisujących historię kaliskiego ziemiaństwa. Z pewnością zostaną wykorzystane w działaniach podejmowanych przez bibliotekę, a po inwentaryzacji udostępnione wszystkim zainteresowanym. Warto wspomnieć, iż w posiadaniu Zofii Borowiak znajduje się również dziennik skreślony ręką Kazimierza Macieja Mieszczańskiego między marcem a grudniem 1862 r., czyli tuż przed wybuchem powstania styczniowego i krótko przed śmiercią autora. Zapisane w nim informacje dotyczą m. in. życia codziennego w majątku Głaniszew, a dołączony do niego inwentarz, sporządzony po śmierci Kazimierza, stanowi dodatkowe źródło informujące dość szczegółowo o wielkości dóbr, wyposażeniu dworu itp.

Obrazy do końca marca będą prezentowane w Galerii 66 w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66. W ich oficjalnym przekazaniu, oprócz Zofii Borowiak i dyrektora Kucińskiego, uczestniczyli małżonek pani Zofii – Adam Borowiak, dyrektor kaliskiej bibliotek w latach 2003-20, Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych i Regionalnych MBP w Kaliszu oraz Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej.

Źródło: MBP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze