Wyjątkowa sala lekcyjna w kaliskiej Książnicy

Jak wyglądała sala lekcyjna wiek temu, z jakich korzystano pomocy naukowych i mebli oraz jak musieli ubierać się kiedyś uczniowie? Wszystko to można zobaczyć w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu na stałej ekspozycji prezentującej dawną klasę szkolną.

Sala „Szkolnej ławy czar” jest częścią Działu Zbiorów Specjalnych kaliskiej Książnicy. W tej wyjątkowej klasie udało się zgromadzić dokumenty z początku XX wieku, takie, jak karta z dzienniczka szkolnego, zaświadczenie i świadectwo szkolne, legitymacja szkolna czy też tekst modlitwy przed lekcją i po lekcji. Eksponowane są także kroniki szkolne, stare elementarze, atlasy szkolne oraz kilka zeszytów szkolnych uczniów Państwowego Gimnazjum Żeńskiego im. Anny Jagiellonki w Kaliszu z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Udało się też zgromadzić fotografie związane z szkolnictwem, tarcze i odznaki szkolne używane w kaliskich szkołach. Niedawno sala wzbogaciła się o doskonale zachowane pianino z 1910 roku, wyprodukowane w kaliskiej fabryce Arnolda Fibigera.

W cieszącej się dużym zainteresowaniem sali odbywają się zajęcia z kaligrafii i historii pod tytułem „Z jakich podręczników uczyli się Wasi pradziadkowie”. Dzieci i młodzież mają niepowtarzalną okazję sprawdzenia swoich umiejętności pisania piórem ze stalówką i piórem gęsim oraz poczytać zabawne cytaty ze starych podręczników. Można też zasiąść w dawnej ławce ze skośnym blatem i miejscem na kałamarz. Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu prowadzi zbiórkę szkolnych eksponatów, które wzbogacą dawną salę lekcyjną.

“Apelujemy do wszystkich, którzy są w posiadaniu pamiątek oświatowych, szczególnie do nauczycieli i dyrektorów szkół. Jeśli znajdziecie Państwo gdzieś na strychu archiwalne przedmioty związane ze szkolnictwem, to możecie je przekazać nam i tym samym przyczynić się do wzbogacenia naszych zbiorów. Będą one służyć kolejnym pokoleniom” – mówi Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu mieści się przy ulicy Południowej 62. Salę „Szkolnej ławy czar” można zwiedzać w godzinach pracy biblioteki – od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 19, a lekcje dla uczniów można ustalić pod numerem telefonu 62 757 13 21.Źródło: PBP KP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Kaliska Straż Miejska z nowym komendantem – kto nim został?

7 grudnia 2021

Z końcem tego roku nastąpi zmiana na najwyższym stanowisku w...

czytaj więcej»

Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach

6 grudnia 2021

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele...

czytaj więcej»

Kaliskie Linie Autobusowe ruszyły z mikołajkową akcją

6 grudnia 2021

Kaliski przewoźnik kolejny już raz przygotował dla swoich pasażerów mikołajkowe...

czytaj więcej»

NIK zdecydowała się zawitać do ratusza – powodem remont gabinetu prezydenta

6 grudnia 2021

Po kilku miesięcznej przerwie powraca temat remontu m.in. gabinetu prezydenta...

czytaj więcej»

Villa Calisia zamknięta dla interesantów

6 grudnia 2021

Dodaj tu swój tekst W związku z zarządzeniem Prezydenta Miasta...

czytaj więcej»

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowe auto

6 grudnia 2021

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowy samochód, który będzie...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter