baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Wykład profesora Mirona Urbaniaka już dziś!

Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Societas Scientiarium Ac Litterarum Calisiensis Komisja Naukowa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk z przewodniczącym dr Makarym Górzyńskim i Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego zapraszają na posiedzenie naukowe poświęcone wystąpieniu profesora Mirona Urbaniaka. Posiedzenie odbędzie się w siedzibie KTPN przy Placu Świętego Józefa 2-4 w dniu 25 kwietnia o godzinie 18.00.

Tematem wystąpienia będzie przegląd problematyki w temacie zabytków kolejnictwa Wielkopolski. Przedmiotem wykładu będzie historyczna specyfika rozwoju dróg żelaznych w Wielkopolsce, szczególnie w obszarze zaboru pruskiego, wraz z uwzględnieniem kategoryzacji kolei pruskich (1-, 2- i 3-rzędne). Podczas spotkania zostaną omówione etapy powstawania sieci kolejowej i upaństwowienie linii w latach 80. XIX wieku. Odrębnym, niezwykle ciekawym zagadnieniem jest połączenie transgraniczne z początku XX wieku: Ostrów Wlkp. –Nowe Skalmierzyce – Kalisz. Wykład obejmuje nie tylko zarys historyczny budowy i przemian sieci kolejowej, ale i bogato ilustrowane omówienie najciekawszych zabytkowo linii kolejowych, dworców, wież ciśnień, parowozowni, mostów wiaduktów etc. – dziś stanowiących gratkę dla pasjonatów kolei, ale i wartościowe zabytki infrastruktury i architektury.

Miron Urbaniak w 2008 r. doktoryzował się na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie pracy Modernizacja infrastruktury miejskiej Leszna w latach 1832–1914, opublikowanej w roku następnym. Jest też autorem lub współautorem takich książek, jak: Zabytkowa stacja kolejowa Gniezno. Od Kolei Górnośląskiej do programu „Otto” (Łódź 2010), Wrocławskie wodociągi i kanalizacja. Od przeszłości do współczesności (Wrocław 2011) czy Dzieła hydrotechniki w Polsce. Ponadto znany jest z licznych opracowań z zakresu inżynierii cywilnej, przemysłu, techniki i kolejnictwa w ujęciu historycznym oraz technicznym. Pasjonuje się ochroną dziedzictwa przemysłowo-technicznego Polski, współpracując od lat z
wieloma instytucjami, m.in. Wojewódzkim Konserwatorom Zabytków. Jest członkiem i przewodniczącym Komisji Dziedzictwa Techniki PKN ICOMOS Polska oraz członkiem Wojewódzkich Rad Konserwatorskich przy Lubuskim i Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze