baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Wypadek masowy 2024” – strażacy ćwiczyli w Zbiersku

W środę, 12 czerwca 2024 roku na placu Zakładu Grupy AWW Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Zbiersku odbyły się ćwiczenia międzypowiatowe pod kryptonimem WYPADEK MASOWY 2024.

Głównymi założeniami ćwiczeń było:

– Sprawdzenie umiejętności przyjęcia zgłoszenia o zdarzeniu – zgodnie z „Procedurą przyjmowania informacji o zdarzeniu w zależności od rodzaju nagłego zagrożenia i miejsca oraz skali zdarzenia”.
– Praktyczne sprawdzenie umiejętności prowadzenia działań w zakresie ratownictwa technicznego oraz medycznego w zdarzeniu o charakterze wypadku masowego.
– Sprawdzenie zasad powiadamiania służb współdziałających obiegu informacji i koordynacji pomiędzy KDR/SKKM.
– Sprawdzenie umiejętności koordynacji działań ratowniczych przez SKKM w Kaliszu.
– Sprawdzenie umiejętności udzielenia KPP w zakresie osób poszkodowanych – biorących udział w wypadku komunikacyjnym mającym charakter zdarzenia masowego.

W ćwiczeniach wzięło udział 21 zastępów (około 90 strażaków) z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu kaliskiego, konińskiego oraz pleszewskiego, reprezentujące następujące jednostki: JRG 1 Kalisz, JRG 2 Kalisz, JRG 2 Konin, JRG Pleszew, OSP Zbiersk, OSP Stawiszyn, OSP Mycielin, OSP Zamęty, OSP Danowiec, OSP Dzierzbin, OSP Kościelec, OSP Grodziec, OSP Gliny.

Współuczestnikami przeprowadzonych ćwiczeń było również Państwowe Ratownictwo Medyczne wraz z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu, które na miejsce ćwiczeń skierowało Zespół Ratownictwa Medycznego i aplikacyjnie przygotowywało Szpitalny Oddział Ratunkowy na przyjęcie większej ilości osób poszkodowanych.

Środowe ćwiczenia były również świetną okazją do szkolenia swoich umiejętności przez studentów kierunków medycznych Uniwersytetu Kaliskiego, pod okiem wykładowców mgr Tomasza Skrzypczyńskiego oraz mgr Błażeja Pięknego. Studenci kaliskiej uczelni oraz druhowie niektórych jednostek z terenu powiatu stanowili również grupę pozorantów.

Założenie ćwiczeń przedstawiało się następująco: w dniu 12 czerwca br. o godz. 10 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu został zgłoszony wypadek trzech pojazdów, w tym samochodu dostawczego. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia czwartego pojazdu dochodzi do kolejnego zderzenia pojazdu osobowego z drugim pojazdem oraz grupą rowerzystów. Zgłoszenie do SKKM w Kaliszu trafiło telefonicznie od jednego ze świadków. Po dojeździe na miejsce okazało się, że w zdarzeniu udział brały 24 osoby. Nie wszyscy opuścili pojazdy, którymi podróżowali.

Służby pracujące na miejscu zdarzenia musiały dokonać podziału terenu działania, wykonać segregację osób poszkodowanych oraz jak najszybciej ewakuować osoby poszkodowane uwięzione wewnątrz zniszczonych pojazdów i udzielić im pomocy medycznej.

W czasie ćwiczeń na miejscu obecny był Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. bryg. Tomasz Polak wraz z Zastępcą Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kalisz st. kpt. Damianem Knopem.

W czasie ćwiczeń, przy włączonych sygnałach dźwiękowych i świetlnych oddano również hołd sierżantowi Mateuszowi Sitkowi, żołnierzowi Wojska Polskiego, który oddał swoje życie w obronie granic Naszej Ojczyzny.

Na koniec dokonano podsumowania ćwiczeń i omówienia sekwencji działania podczas zdarzenia o charakterze wypadku masowego, w którym uczestniczył Burmistrz Stawiszyna Pan Grzegorz Kaczmarek. Warto podkreślić, że dzięki działaniom stawiszyńskiego magistratu wszyscy uczestnicy ćwiczeń mieli zapewniony posiłek.

Podziękowania dla Grupy AWW Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za udostępnienie placu przy zakładzie, który umożliwił ćwiczenie tak dużej ilości Sił i Środków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Państwowego Ratownictwa Medycznego. Ćwiczenia mogły się odbyć również dzięki przekazaniu do ćwiczenia pojazdów z auto złomu w Opatówku przy ulicy Ludowej, za co również kierujemy słowa podziękowania.

Opracował: mł. asp. Jakub Pietrzak
Zdjęcia: asp. sztab. Robert Radziszewski, asp. Jakub Jóźwiak

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze