Wystawa „Cyprian Kamil Norwid” w MBP

W dorobku Cypriana Kamila Norwida niezwykle rzadko pojawia się „uporządkowane” operowanie plamą malarską. Na znacznie większy kunszt, co przyznają historycy sztuki, zasługuje jego rysunek. Twórczość plastyczna Norwida jest zdecydowanie mniej znana niż literacka. Filia nr 4 MBP w Kaliszu pragnie uzupełnić portret wybitnego polskiego literata, którego dorobek pisany znany jest powszechnie, w przeciwieństwie do jego prac malarskich i rysunków.

Norwid posługiwał się wieloma technikami, m.in. ołówkiem, piórkiem, kredką, czasem pędzelkiem, a także gwaszem i akwarelą. Od 1847 roku eksperymentował również z malarstwem olejnym. Artysta tworzył obrazy o rozbudowanej kompozycji oraz charakterystycznej, w przypadku rysunków, ekspresyjnej linii. Inną rzeczą wspólną dla gwaszy i akwarel  sygnowanych przez Norwida jest zawężona kolorystyka, ograniczająca się do kolorów ziemistych, ze sporadycznie występującymi akcentami silniejszej barwy – ochry, oliwki, granatu. Część z dzieł, na których uchwycona jest sylwetka ludzka, skojarzyć można ze studiami nad ludzkim ciałem. Dostrzec można w nich wnikliwe przedstawienia sylwetki człowieka z zarysowanymi mięśniami, zaś na innych, w klimacie fin de siecle, ludzkie sylwetki są umyślnie niedoskonałe, niczym z przedstawień karykaturalnych. W czasie, kiedy Norwid przebywał w Paryżu, wykonywał wyłącznie zlecenia zarobkowe. Najczęstszym tematem podejmowanym wówczas są motywy z Nowego Testamentu, mitologii i podań. Według dr Edyty Chlebowskiej z Ośrodka Badań nad Twórczością C. Norwida:

chętnie szkicował niezwykle popularne w epoce „typy i charaktery” oraz komponował kameralne sceny figuralne o rozmaitej tematyce […]. Bez wątpienia jednym z najsilniejszych „punktów” działalności artystycznej Norwida była umiejętność przedstawiania ludzkiej fizjonomii, charakterystycznych rysów twarzy oraz tworzenia ciekawych imaginacyjnych podobizn, zarówno w typie idealizującym, jak i satyrycznym.

Wybitnego literata biblioteka ukoronowała wieńcem z kwiatów na plakacie wystawowym, a to dlatego, że Norwid portretował nie tylko człowieka, ale również świat flory i fauny. Tą kameralną ekspozycją Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu wpisuje się w ustanowiony przez Senat RP z okazji 200. rocznicy urodzin artysty Rok Norwidowski.

Źródło: MBP w Kaliszu
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze