Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Atrakcja dla modelarzy i miłośników kolei

Urząd Gminy Żelazków wraz z SKPL- z pasji do kolei! serdecznie zapraszają na wystawę modeli kolejowych. Wydarzenie jest połączone ze 110-leciem kaliskiej wąskotorówki oraz VII Spotkaniem Wąskotorowym!

Wydarzenie odbędzie się:

16 marca, 11.00-19.00, oraz

17 marca 10.00-14.00

Na Sali OSP w Żelazkowie

Jeśli nie zaplanowaliście jeszcze weekendu 16-17 marca, to zapraszamy do Żelazkowa. W sali OSP Żelazków zobaczycie wystawę makiet kolejowych. Będzie to nie lada atrakcja, aby spojrzeć na odwzorowany z niezwykłą dbałością o najmniejsze detale, wąskotorowy świat w miniaturze.

Spotkanie jest wydarzeniem cyklicznym. Impreza skupia modelarzy i miłośników kolei. Celem Spotkań jest prezentowanie makiet kolei wąskotorowych w takim miejscu, aby możliwe było także odwiedzenie prawdziwej kolei wąskotorowej i przejazd pociągiem w skali 1:1.

Pierwsza impreza z tego cyklu odbyła się w Środzie Wlkp., gdzie uczestnicy mogli przejechać także Średzką Koleją Powiatową do Zaniemyśla. Trzy następne Spotkania odbywały się w Zbiersku. Tutaj z kolei możliwe było odwiedzenie pobliskiej Pleszewskiej Kolei Lokalnej oraz Kaliskiej Kolei Dojazdowej, której jedna ze stacji oraz lokomotywownia znajduje się w Zbiersku.

Początki kaliskiej wąskotorówki sięgają roku 1913 kiedy to kiedy to zarząd Towarzystwa
Akcyjnego Cukrowni i Rafinerii w Zbiersku
podjął decyzje o budowie kolei
wąskotorowej. Prace przy budowie linii rozpoczęto wiosną 1914 Oprócz linii głównej zbudowano w tym samym czasie odgałęzienie do Russowa. Po wybuchu I wojny światowej Niemieckie oddziały kolejowe zbudowały linie od Zbierska do Turku. W 1917 kolejka została zakupiona przez powiat Kaliski i równocześnie przystąpiono do budowy odcinka Borków Stary-Kalisz. Inauguracja ruchu pasażerskiego na kolejce kaliskiej miała miejsce 15.10.1918. W okresie międzywojennym wąskotorówka była wspólną własnością powiatów Kaliskiego i Tureckiego i funkcjonowała jako Kalisko Turecka Kolej Powiatowa.
W okresie II wojny światowej kolejka znalazła się pod zarządem Niemieckim. Na szczęście okres wojny przetrwała bez zniszczeń i zaraz po wyparciu sił Niemieckich rozpoczęła regularne kursowanie.

W 2001 roku nowym operatorem zostało Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych.
W 2002 r po sześciu miesiącach przerwy na Kolei Kaliskiej wznowiono ruch pociągów, początkowo turystycznych a od lipca towarowych. Od 2013r. na Kolei Kaliskiej prowadzony jest regularny ruch turystyczny.

skpl-z pasji do kolei!

fot. Mateusz Krzykowski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze