Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM

Wystawa „Pejzaże” prof. Rudzkiej

14 maja w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” im. Bogdana Jareckiego odbędzie się wernisaż wystawy „Pejzaże”, której autorką jest prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka. Początek wydarzenia o godzinie 18:30.

Na wystawie malarstwa Izabeli Rudzkiej „Pejzaże” w Galerii Wieża Ciśnień w Kaliszu zobaczyć będzie można najnowsze obrazy autorki wystawy na temat pejzażu i jego interpretacji w malarstwie. Kolor i strukturalność tych obrazów w unikatowy sposób pokazuje naturę, przyrodę i przestrzeń, często zmieniając perspektywę i punkt widzenia: z pozoru realistyczne przedstawienia pejzażu w jednych obrazach przechodzą w abstrakcyjne, pełne ekspresji wielkoformatowe kompozycje. Pośród prezentowanych prac zaprezentowana zostanie także seria obrazów inspirowanych twórczością pejzażową Vincenta van Gogha.

Mottem do tej wystawy stały się symboliczne w czasie pandemii słowa wypowiedziane przez współczesnego, słynnego malarza niemieckiego Gerharda Richtera: „Sztuka jest najwyższą formą nadziei” i potwierdzeniem tej myśli są malarskie realizacje autorki wystawy.

Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka urodziła się w 1964 roku w Poznaniu. W latach 1984–1989 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na ASP w Poznaniu. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje obecnie na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi tam pracownię malarstwa oraz zajęcia z przedmiotu projekty twórcze. Izabela Rudzka jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. w Projektuje obiekty szklane w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech. Od 1998 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii. Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech. Założyła i prowadzi w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki Think Art – Myślenie Sztuką, niezależną przestrzeń, której celem jest prezentacja indywidualnych i awangardowych postaw twórczych współczesnych artystów. W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe Rektora UAM Poznaniu. Jest autorką ponad 30. wystaw indywidualnych malarstwa.

Źródło: WP-A
















Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze