Wystawa “Podhalańskie malarstwo na szkle”

Umiejętność malowania na szkle wymaga precyzji i czasu. Dzieła powstające w wyniku prac często zachwycają odbiorców. Tym razem i Kaliszanie mają możliwość zobaczenia pięknej wystawy pn. “Podhalańskie malarstwo na szkle”.

Wystawa Janiny Walczak- Budzicz będzie prezentowana od 3 do 15 września w Akceleratorze. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 3 września o godz. 19:00. Kaliszanie, będą mogli przyjrzeć się pracą, które podróżowały po świecie również w ramach wystaw oraz były nagradzane. Poniżej można zapoznać się z autorką i jej karierą.

Janina Walczak- Budzicz urodziła się w Zakopanem i jest mocno związana z góralską tradycją, sztuką plastyczną oraz literaturą. Na szkle maluje od 1975 r. Popularnej na Podhalu techniki malowania na szkle nauczył ją pierwszy mąż – Zdzisław Walczak, nieżyjący już znany i szanowany zakopiański artysta i twórca ludowy. Dorobek artystyczny Janiny Walczakowej – Budzicz był prezentowany na ponad 120 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju oraz za granicą. Jest również uznaną poetką, publicystką i działaczką społeczną. Pisze gwarą i językiem literackim. Uczyła również malarstwa na szkle dzieci i młodzież słowacką. Prowadziła kursy malowania na szkle w Polsce. Była założycielem i wieloletnim prezesem Tatrzańskiego Koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz wiceprezesem Zarządu Głównego STL jednej kadencji. Twórczość malarska Janiny Walczakowej-Budzicz uhonorowana została wielokrotnie nagrodami w konkursach krajowych i międzynarodowych (Dni Kultury Europejskiej w Częstochowie). Za działalność artystyczną i społeczną otrzymała wiele odznaczeń m.in. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.Otrzymała również prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie. 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przyznał już po raz drugi Janinie Walczak Budzicz stypendium twórcze (pierwsze latach 90′). Projekt stypendium został pozytywnie zarekomendowany Panu Ministrowi przez członków Komisji Stypendialnej – znamienitych przedstawicieli środowiska artystycznego. Projekt ten obejmował cykl p.t. „Moja Pasja”, złożony z piętnastu obrazów malowanych na szkle, o formacie 1,0 x 0,7 m (wymiary szkła) – czternaście stacji Drogi Krzyżowej i piętnasty obraz ukazujący Zmartwychwstanie.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Dziewczynka z uszkodzonym kręgosłupem odesłana do Ostrowa

8 sierpnia 2022

Nad kaliskim „Okrąglakiem” zbierają się czarne chmury. W mediach społecznościowych...

czytaj więcej»

Wydarzenie historyczne z okazji rocznicy nadania Statutu Kaliskiego

8 sierpnia 2022

W dniu 16 sierpnia, o godzinie 18:00, na Skwerze Historycznym...

czytaj więcej»

Akcja Letniego Wypoczynku w Przedszkolu Niepublicznym „Szczęśliwa Trzynastka” w Kaliszu

8 sierpnia 2022

4 sierpnia 2022 roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej...

czytaj więcej»

XXII Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze

8 sierpnia 2022

Na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego w Szwacinie (gmina Godziesze Wielkie) 7...

czytaj więcej»

Paliło się na Złotej

8 sierpnia 2022

W dniu 7 sierpnia około godziny 13:00 zapłonął budynek przy...

czytaj więcej»

Wrześniowe wydarzenia 1939 r. w Morawinie!

8 sierpnia 2022

W niedzielę (7 sierpnia) w Morawinie odbyły się, tzw. „Wrześniowe...

czytaj więcej»